Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Ale hloupost...
A dobře to rozhodně není, ty peníze jsou vyhozené. Theora je jako komprese oufale neefektivní a navíc nekvalitní (co se týče obrazu). Je komické, že x264, které začínalo na zelené louce, to za prakticky stejnou dobu vývoje dopracovalo na absolutní špičku, zatímco Theora, která měla už předtím fungujícího předchůdce (VP3) je stále kvalitativně hluboko pod tehdejšími konkurenty (divx5 a starší). Jo jo...
Vorbis je skutečně výborný formát, to je pravda (když nepočítáme naprosto katastrofalní stav víc jak dvoustopého záznamu). Nicméně i jeho vývoj poslední čtyři roky stagnuje. Nebýt externích patchů, tak by se jeho kvalita vůbec nezměnila od verze 1.0 (5, 6 let?).
x264 nemá vysoké nároky na hardware. Naopak Theora je značně pomalejší, než si možná představujete (inu, optimalizace!). Ono to vypadá, že ten kodek nemám rád, ale ve skutečnosti spíš tak nějak pláču nad rozlitým mlékem...
No, testovat kódování se mi nechtělo, takže na této frontě falmovat nebudu, nicméně jsem vzal vzorky z tohoto srovnávacího testu: http://ps-auxw.de/codecs/ (doporučuju se podívat, jak šaptně dopadl Dirac) a zkusil dekódování v mplayeru. Theora žrala přesně 66% procent času procesoru v porovnání s vzorkem x264 (100%). Což mě vede k zamyšlení, že kdyby se použiolo u x264 kódování CAVLC místo CABAC, tak bych stále dostal lepší kvalitu než z Theory a navíc by se náročnsot dekódování téměř srovnala...
> autoři naházeli do specifikací kdejakou blbost, která je napadla, aniž by to nějak zvlášť promysleli
Z tohoto pohledu vypada nut jako idealni kontejnerovy format.
No, jo ono to tak skutečně je. Snow už se léta nepohl z místa, a nikomu se zatím nechce uzavřít formát a dotáhnout to k do startovního pole. Možná pro něj ani není důvod, protože není nijak zvlášť dobrý ani rychlý, x264 umí také bezztrátový mód, a pokud vím , není zamýšlen jako kodek bez patentového rizika jako Dirac (no ale jen jestli, že). Takže to možná skončí jako hobby projekt, který nebyl nikdy dokončen...
Já to četl někde na Mozilláckém blogu a nevím, jestli tam byl vůbec vorbis zmíněn. Všiml jsem si pouze té Theory...
absurdni je vas prispevek, je to jakobyste se divil, proc ma nosorozec roh
Ano x264 je lepsi, ano x264 je open source, ale H.264/AVC je patentovane ...
Škoda, že Theora je mizerný formát. A ogg se bohužel stal až druhý několik let po mp3.
Vůbec věnovat takové peníze na vývoj Theory mi přijde stejně smysluplné jako věnovat peníze na vývoj děrných pásek a feritových pamětí.
Kdyby byl název „Mozilla daruje 100 000 dolarů z nich většinu spláchla do WC“, tak to celkem vystihuje užitečnost vynaložení části těch peněz.
Je to darovano Wikipedii, ktera pouziva theoru. Ty jejich videa jsou tak titerny, ze si nikdo zadneho rozdilu kvality nevsimne.
Tiskni
Sdílej: