Byla vydána verze 4.2 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Anton Carniaux, právní zástupce Microsoft France, pod přísahou: Microsoft nemůže garantovat, že data z EU nepředá do USA bez EU souhlasu, musí dodržovat americké zákony.
Byl vydán Mozilla Firefox 141.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Lokální AI umí uspořádat podobné panely do skupin. Firefox na Linuxu využívá méně paměti. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 141 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
NÚKIB upozorňuje na kritickou zranitelnost v SharePointu. Jedná se o kritickou zranitelnost typu RCE (remote code execution) – CVE-2025-53770, která umožňuje neautentizovaný vzdálený přístup a spuštění kódu, což může vést k úplnému převzetí kontroly nad serverem. Zranitelné verze jsou pouze on-premise verze a to konkrétně SharePoint Server 2016, 2019 a Subscription Edition. SharePoint Online (Microsoft 365) není touto zranitelností ohrožen.
Společnost Valve zpřísnila pravidla pro obsah, který je možné distribuovat ve službě Steam. Současně řadu her ze Steamu odstranila. V zásadách a pravidlech přibylo omezení 15: Obsah, který by mohl porušovat pravidla a normy stanovené zpracovateli plateb a souvisejícími sítěmi platebních karet a bankami nebo poskytovateli připojení k internetu. Sem spadají zejména určité druhy obsahu pouze pro dospělé.
Dle analytics.usa.gov je za posledních 90 dnů 6,2 % přístupů k webových stránkám a aplikacím federální vlády Spojených států z Linuxu.
Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
i když oprásknout z x264 PsyRDO by podle měl byla pro nějakého studenta práce maximálně na jeden měsíc.O tom teda dost pochybuju, vzhledem k tomu že nad xvp8 seděl dost schopný člověk dost dlouho, a stejně z toho nic moc nebylo.
Výhra je to tak či tak. Není důležité jestli opravdu svobodný je, ale jestli se tak snaží tvářit.Wait, what? Není důležité pokud někdo sprostě lže, stačí když se tváří že to myslí upřímně. Opravdu chceš něco takového tvrdit?.
(zdrojové kódy, free royalty)Zdrojové kody jsou dostupné i pro H.26[45], troufl bych si říct že i v lepší podobě. S tou free royalty je to tak, že - u H.264 se občas musí platit poplatky (typicky pokud jsi společnost co to chce komerčně využívat) - u VP8 se nemusí (i když slyšel jsem že Nokia měla námitky, nevim jak to dopadlo) - u HEVC i VP9 zatím není vůbec nic jasné Takže to, že VP* se snaží tvářit jako ideologicky čistší, je čistý FUD ze strany Googlu.
Wait, what? Není důležité pokud někdo sprostě lže, stačí když se tváří že to myslí upřímně. Opravdu chceš něco takového tvrdit?.LOL, jako kdybych to teď nenapsal
- u VP8 se nemusí (i když slyšel jsem že Nokia měla námitky, nevim jak to dopadlo)Ještě to nedopadlo nijak, protože soudy se vlečou. Nokia zatím žalovala jen HTC (další by asi přišli na řadu až po případném úspěchu) a v první instanci u jednoho z patentů prohrála (ale tuším se odvolala), zatímco u ostatních asi zatím rozhodnuto nebylo. Taky je tu možnost, že Nokia mezitím dotlačí HTC k vyrovnání dalšími procesy, které s tím nesouvisí, a ty spory konkrétně o VP8 spadnou pod stůl bez rozuzlení, protože HTC dostane (koupí) licenci sakumprásk na všechno :/
Není důležité pokud někdo sprostě lže, stačí když se tváří že to myslí upřímně. Opravdu chceš něco takového tvrdit?.Samozřejmě. Ok, point taken.
- u H.264 se občas musí platit poplatky (typicky pokud jsi společnost co to chce komerčně využívat)Což je ovšem pouze a jenom výsledek konkurence. Musím připomínat dobu MP3 nebo třeba MPEG-2 a ASP/ASF?
Takže to, že VP* se snaží tvářit jako ideologicky čistší, je čistý FUD ze strany Googlu.Samozřejmě kdyby bylo hotovo něco z dílen Xiph.Org, byl bych radši (Google též moc nemusím), ale holt se nedá svítit.
Což je ovšem pouze a jenom výsledek konkurence. Musím připomínat dobu MP3 nebo třeba MPEG-2 a ASP/ASF?S tím spíš nesouhlasím. Podmínky placení H.264 se nezměnily od vzniku poolu, pokud vím. Drama kolem html5, Theory a VP8 IIRC bylo až někdy v letech 2008-2010. Spousta lidí si asi myslí, že libressáci tím MPEG-LA dotlačili k tomu, že web video je zadarmo. Ale ono bylo už předtím, jen si MPEG-LA vyhrazovala právo to třeba přehodnotit. Ale do té doby pořád to ujednání o tom, že "na webu zadarmo" (pokud nejde o placené video), sami prodlužovali, a téměř jistě by ho prodlužovali dál, FOSS-neFOSS. Většina těch firem, co mají patenty v poolu do něj i platí, proto tam není nějaká snaha vytřískat co se dá. Právě že se myslím sami poučili ze situace kolem MPEG2, kde jsou licence dražší, páč asi nikdo nečekal, že ceny DVD přehrávačů půjdou tak moc nízko. IMHO kdyby byli vydřiduši, tak by ty licenční podmínky vypadaly úplně jinak.
Podmínky placení H.264 se nezměnily od vzniku pooluJo? No to já si teda pamatuju úplně jiné výhružky a co všechno se bude a nebude platit… Stejně jako si pamatuju na haloo okolo MP3 a co se platilo u MPEG2. Ostatně to je asi důvod proč Google On2 Technologies odkoupil, že? No a mimo jiné…
Samozřejmě kdyby bylo hotovo něco z dílen Xiph.Org, byl bych radši (Google též moc nemusím), ale holt se nedá svítit.He? Vždyť to by na situaci vůbec nic neměnilo, třeba s Theorou je situace naprosto stejná jako s VP8/VP9. Dokud tu budou kreténské firmy jako Nokia a Microsoft, které si budou vymýšlet nesmyslné patenty na každé uprdnutí, cokoliv co někdo naprogramuje bude potenciálně napadnutelné. V prvé řadě musí v USA zrušit stupidní softwarové patenty, jinak se situace nezlepší. Nebo se alespoň celý svět musí na USA vykašlat a ukázat jim prostředníček.
Například Nokia IIRC začátkem století jako první vymyslela různé intra predikční módy (v nějakém raném draftu H.264)Nokia v životě nevymyslela vůbec nic, protože to je firma. Firmy nic nevymýšlejí. Ty věci vymysleli lidi. Lidi z masa a kostí. O přínosu tu můžeme polemizovat, ale i kdyby to ten člověk nesepsal do patentu, jaká je pravděpodobnost, že by na stejnou věc nepřišel někdo jiný?
Ty věci není "snadné" vymyslet. Uprdnutíma se moc daleko nedostanete.Co je těžké na konceptu, že můžeš vymyslet třeba kvantový počítač z pšeničných nudlí a bláta nebo katapult schopný katapultovat jedince na Měsíc, ale pokud výmysl nemůžou využít i všichni ostatní, tak si ho můžeš narvat do hlubin svého rekta, klidně na samotné dno?
Seznam hezký, ale tu nejdůležitější věc, která mluví ve prospěch VP8/VP9, jste vynechal - ten formát je svobodný, ...vs
Gůgl se sice snaží tlačit FUD typu "H.26* ošklivý uzavřený formát, VP* dobrý svobodný formát"hm ... tady už je to fakt jak na ňáký politický debatě a ne na technickým fóru :-/
Tiskni
Sdílej: