Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Dnes firefox nenabízí žádný přínos oproti chrome/chromium based prohlížečům, proto není důvod k jeho používání.S tím bych teda nesouhlasil. U Chromu existují IMO celkem oprávěné obavy, že bude Google v budoucnu víc a víc stěžovat práci adblockerům. (Což pro Google dává smysl vzhledem k jejich bussiness modelu.) Další věc je, že Chrome je čím dál víc integrovaný s Google účty. Firefox velmi pravděpodobně nebude trpět ani jednim z těhle problémů. Další věc je, že je dnes už opravdu hezky rychlý, alespoň mně to tak přijde. (A ty řeči o tom, že zlá Mozilla zabila doplňky bych taky nebral úplně vážně, IIRC dnes už se ty rozšíření dají používat +- stejně jako dřív...)
Další věc je, že je dnes už opravdu hezky rychlý, alespoň mně to tak přijde.Taky jsem si v posledni dobe nekolikrat rikal, ze mi Firefox beha svizneji nez Chromium.
(A ty řeči o tom, že zlá Mozilla zabila doplňky bych taky nebral úplně vážně, IIRC dnes už se ty rozšíření dají používat +- stejně jako dřív...)IMHO izolovat a standardizovat API pro doplnky bylo jedine rozumne reseni. Driv, kdyz kazdy upgrade FireFoxu rozbil nahodne nejaky doplnek a clovek musel cekat, nez se to opravi, to byl (minimalne pro mne) argument, proc doplnky nepouzivat.
Sice stále Firefox používám, ale…
S tím bych teda nesouhlasil. U Chromu existují IMO celkem oprávěné obavy, že bude Google v budoucnu víc a víc stěžovat práci adblockerům.
Chromium/Blink jsou taky svobodný software a lze je upravit a nežádoucí vlastnosti z nich vyházet. Není to triviální vzhledem k obrovské komplexitě a množství kódu. Ale srovnatelnou komplexitou trpí i Firefox a jeho jádro.
Další věc je, že Chrome je čím dál víc integrovaný s Google účty. Firefox velmi pravděpodobně nebude trpět ani jednim z těhle problémů.
Už teď mám ve Firefoxu tlačítko „Přihlásit se k aplikaci Firefox“ a různé online služby. Obávám se, že Firefox k tomu tedy směřuje taky. Asi je to pořád lepší než Google, ale ne až tak moc. Kdysi, když začínal Firefox Sync, tak se dost psalo o tom, že si můžeš provozovat vlastní server. Asi to jde pořád (?), ale už se o tom moc nepíše a zjevně to není priorita Mozilly.
Chromium/Blink jsou taky svobodný software a lze je upravit a nežádoucí vlastnosti z nich vyházet. Není to triviální vzhledem k obrovské komplexitě a množství kódu. Ale srovnatelnou komplexitou trpí i Firefox a jeho jádro.Forknout Chrome/Blink a vyhazet z nej nezadouci veci je sice komplexni ukol, ale ten pravy problem vezi v tom nasledny fork udrzovat tak, aby ti kompletne neujel vlak. Mozilla je (vyjma Apple) momentalne jedina entita ktera ma prostredky a odhodlani vest samostatny vyvoj moderniho prohlizece. Pokud Mozilla chcipne, bude mit Google volne pole pusobnosti.
Chromium/Blink jsou taky svobodný software a lze je upravit a nežádoucí vlastnosti z nich vyházet. Není to triviální vzhledem k obrovské komplexitě a množství kódu.No, hlavně to imo není reálný vzhledem k tomu, že pak efektivně existuje fork, který musí někdo udržovat, portovat ty změny na nové verze a doručovat aktualizace. Bez toho to nemá vůbec cenu.
Nějaké věci jsem sbíral u sebeJojo, Captive portal. On je třeba Captive portal i v androidu, jenže tam očividně nic nekalýho nedělá. I když jsem ho z Lineage už dávno odstranil :). Tady pravdu díš, v Mozille je to vyloženě práskací služba. Captive portal je třeba i v Ubuntu, ale tam jsem ještě nezjistil, co to dělá. To máš za domácí úkol
v Mozille je to vyloženě práskací služba.poslouchám
Co jsou ty další věci?
No je jich dost a tak pěkně bych je nevyjmenoval jako Meh, poněvadž mam už trochu sklerózu. Když jsi ten mobilní linevangelista (to jako fakt jo?), tak mě teď vytanulo na mysli, že jsem viděl video s Pinephone a tam běžela dost svižně Plasma Mobile s Falkonem. A ten Falkon mě celkem zaujal i na desktopu. Jediný, co mu chybí, je další rozšiřitelnost pomocí doplňků. Základní hygienický prostředek adblock má. Jinak je naprosto košer a abych tak řekl hezky česky, žádné unsolicited connections by default nevytváří. Teď se tě to asi nebude líbit, co řeknu, ale ten Phosh je hnusnej jak prdel s privacy nightmare firefoxem, nebo co to tam ještě je (epiphany?).
Co je ještě košer, je palemoon. Tam doplňky dávat jdou, ale zase je možná až obskurně zastaralý. V ungoogled-chromiu jsou zpřetrhány vazby tak důsledně, že si doplňky musíš stáhnout ručně, což je dost vopruz.
A tak když to shrnu, používejte ungoogled chromium, haleluja, palemoon, haleluja, a až dospěje víc Falkon, tak Falkon, haleluja. A ukažte světlo ve tmě všem nevědoucím, neb neví, co používáním nekošer prohlížečů činí. Ámen.
Osobně bych byl rád, kdyby vzniklo více prohlížečů založených na Gecko architektuře.+1
vyvíjet a vyznat se v jádru něčeho komplexního jako je webový prohlížeč je
Jo, to je mi jasný. Pro mě je však základní požadavek na prohlížeč to, aby byl čistej v základu jako slovo Boží. Což firefox rozhodně neni. Můžeš to sice asanovat, ale to je otázka pokoutnýho shánění a přehrabování se v about:config, př. kdo si to chce ulehčit, tak na to je librefox. Taky mi je jasný, že si musí nějak vydělat, aby nemuseli propouštět dalších 70 zaměstnanců. No a oni si vydělávaj kolaborací s Googlem. Takže už je to prašť jako uhoď, spěje to stejně k chrozille.
No a základním mottem, jakousi alfou a omegou připravovaných lintelefonů by mělo být, že veškerý software včetně prohlížeče nevolá domů a nesbírá údaje. To je hlavní proklamovaná deviza, jestli se nepletu.Spravovat, vyvíjet a vyznat se v jádru něčeho komplexního jako je webový prohlížeč je hodně náročné a v momentě, kdy Google rozhodne, že do svého jádra zaintegruje funkcionalitu, která půjde velmi těžko vypnout bez velkých ústupků, nebude cesty zpět.Z toho důvodu je ve vývoji Servo. (Ne, že by to byla záchrana, ale alespoň se něco děje.)
Tiskni
Sdílej: