Ministerstvo průmyslu a obchodu propaguje Microsoft. Ten ve spolupráci s Ministerstvem průmyslu a obchodu spouští AI National Skilling Plan v ČR. "Iniciativa Microsoftu přináší konkrétní a praktickou podporu právě tam, kde ji nejvíc potřebujeme – do škol, firem i veřejné správy.", říká ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček.
Jste český ISP? Vyplněním krátkého dotazníku můžete pomoci nasměrovat vývoj nové generace routerů Turris Omnia [𝕏].
Celkové tržby společnosti Canonical za rok 2024 byly 292 milionů dolarů (pdf). Za rok 2023 to bylo 251 milionů dolarů.
Byla vydána verze 1.88.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example.
Distribuce Tails specializující se ochranu online soukromí uživatele byla vydána ve verzi 6.17. Mimo jiné aktualizuje Tor Browser (14.5.4) a opravuje několik chyb.
Ubuntu nově pro testování nových verzí vydává měsíční snapshoty. Dnes vyšel 2. snapshot Ubuntu 25.10 (Questing Quokka).
Město Lyon posiluje svou digitální suverenitu a postupně nahrazuje software od společnosti Microsoft bezplatnými alternativami, zejména OnlyOffice pro kancelářské aplikace a Linux a PostgreSQL pro systémy a databáze.
Evropská občanská iniciativa Stop Destroying Videogames se snaží o to, aby vydavatelé, kteří spotřebitelům v Evropské unii prodávají videohry nebo na ně udělují licence, měli povinnost tyto hry ponechat ve funkčním (hratelném) stavu i po ukončení podpory ze své strany. Podpořit podpisem tuto iniciativu můžete v Systému pro online sběr podpisů.
Mozilla oficiálně ukončila svůj již několik let mrtvý projekt DeepSpeech pro převod řeči na text.
Krátce po oficiálním oznámení forku X.Org Xserveru s názvem XLibre Xserver byl ve Fedoře předložen návrh, aby byl X.Org Xserver nahrazen tímto XLibre Xserverem. Po krátké ale intenzivní diskusi byl návrh stažen.
Po uzavření The Pirate Bay se vynořily nové BitTorrent trackery. Článek na torrentfreak.com představuje pět největších, včetně počtu torrentů, které obsluhují, a počtu uživatelů (peerů). Zajímavé je, že první dva vznikly až po zániku TPB.
Tiskni
Sdílej:
To se mi líbí, jak bojují s větrnými mlýny.Když si někdo udělá z boje s větrnými mlýny takřka živnost, tak se mu určitě taky líbí, že práce neubejvá. Paradox všech institucionalizovaných "bojů proti" :D
Mimochodem, zavedl bych odvolatelnost politiků za návrhy debilních zákonů (typicky: Zdaňme ještě jednou všechny posílané SMS v EU).Mám takový dojem, že s takovým systémem by v EU za chvíli nastalo totální bezvládí.Mě by se spíše líbil nějaký systém, díky němuž by nespokojení občané mohly vyjádřit svou nespokojenost tak aby se to promítlo do výplat politiků.... panečku, to by byla motivace