Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
zadarmo nebo s poplatkem za distribuciProblem je u toho poplatku, kdy dostane autor zaplaceno jen od prvniho. Pokud to prvni distribuuje dal bez poplatku uz autor nedostane vetsinou nic. Tady ja chapu, ze svoboda dostat odmenu za vykonanou praci v GPL je opomena. Uzivi se s tim jen firmy ktere maji i jine prijmy, ostatni se na to vzdy brzo vybodnou.
Problem je u toho poplatku, kdy dostane autor zaplaceno jen od prvniho.Ten poplatek AFAIK není myšlen jako odměna pro autora, ale pro pokrytí poplatků spojených s fyzickou distribucí. Protože to pochází z doby, kdy se software fyzicky posílal poštou.
Tady ja chapu, ze svoboda dostat odmenu za vykonanou praci v GPL je opomena. Uzivi se s tim jen firmy ktere maji i jine prijmy, ostatni se na to vzdy brzo vybodnou.Jaký software tedy považuješ za svobodný? (předřečník psal o MIT, tam jakmile dostaneš zdroják pod touto licencí, tak ho taky můžeš libovolně šířit zadarmo)
narizuje zverejneni zdrojovych kodu?
Pokud si myslíš, že GPL nařizuje zveřejnění, tak doporučuji si o tom nejdřív něco přečíst, než budeš tohle téma komentovat…
třeba má. spousta lidí má ;D
Ještě jinak, to, že někoho kritizuji, neznamená, že se nesnažím jej změnit k lepšímu.Tak to je velmi tenký led! Podobné snahy napáchali mnoho škod.
Jo, jednou, až budeme všichni na centrální sociální síti a budeme budovat své skóre, bude počítač náhodně vybírat z nejvhodnějších lidí ty které budou reprezentovat obec, stát, kontinent nebo planetuZpev vzdalene Zeme od Clarka
Jo, jednou, až budeme všichni na centrální sociální síti a budeme budovat své skóre, bude počítač náhodně vybírat z nejvhodnějších lidí ty které budou reprezentovat obec, stát, kontinent nebo planetu.To už Cambridge Analytica dělá, ne? :D
Tiskni
Sdílej: