Microsoft hodlá zrušit zhruba tři procenta pracovních míst. Microsoft na konci loňského června zaměstnával kolem 228.000 lidí. Tři procenta z tohoto počtu představují téměř 7000 pracovních míst.
V říjnu loňského roku provedl Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) místní šetření u společnosti Seznam.cz. Krajský soud v Brně tento týden konstatoval, že toto šetření bylo nezákonné.
Branch Privilege Injection (CVE-2024-45332, Paper) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel. Intel jej řeší ve včerejším opravném vydání 20250512 mikrokódů pro své procesory. Neprivilegovaný uživatel si například může přečíst /etc/shadow (YouTube).
Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Výběrové řízení na Windows určitě ne*, ale na OS ano.
Např. Skype je také uzavřený a přesto existuje i na Linuxu a jiné... a pak je tu Wine a podobné.
Neříkám, že všichni by mohli přejít, ale např. některé školy, úředníci, či vývojáři ano
*Windows=okna - dnes "každý" OS má okna (windows)
A co tak vyžádat si specifikaci rozhraní tokenů? Neměly by náhodou státní instituce ze zákona používat pouze technologie, ke kterým existuje otevřená specifikace? Ale nevím, jestli se to týká zrovna tokenů.
Je to bohužel trochu širši problém. Na nové verze čipových karet se zaručenými podpisy také není ovladač. A není to proto, že by specifikace neexistovala. Všichni aktivní vývojáři projektu opensc jej opustili a dnes dělají něco jiného nebo pracují na proprietárních řešeních.
Z druhe ruky jsem se dozvedel ze napr. Vezenska sprava ma v kazde veznici pripojeni k internetu od O2 512kbps za peknych 15 litru/mesic.
Co se tyka sw tak je to tam pry stejny jako vsude ve statni sprave - MS, spousta zbytecneho zeleza, v centrale spousta zbytecneho zeleza 2
spousta zbytecneho zeleza, v centrale spousta zbytecneho zelezaSe zbytečným železem je problém všude. Modelový příklad: V budově je 100 lidí, dělají víceméně totéž. Každý má plnohodnotný počítač, jehož procesor je vytížen průměrně na 0,1 %, na disku je zabráno cca 1 % místa. Počítač topí (naprázdno řekněme 100 W), větráky hučí. Železo se zaplatí (plus licence na Windows), pak se trvale platí stále dražší elektřina. Platí se správa, údržba, opravy. Přitom je toto všechno často zbytečné - stačila by stovka tenkých klientů (např. 10 W příkonu) s Linuxem + výkonný server s Windows. Aplikace pro Windows by se daly provozovat stejně hodnotně jako lokálně, ale celé by to bylo výrazně levnější, spolehlivější, snáze spravovatelné. Viz také Používat PC může být neúnosně nákladné (i když tam popisuji trochu jiné řešení, na druhou stranu v kalkulaci nefiguruje elektřina).
S Czech POINTy to je stejně jedna velká (a drahá) komedie. Tokeny sice umí 2048b RSA, ale už neumí SHA-2. Vnitro na základě evropských doporučení rozhodlo, že od nového roku musí být nové kvalifikované certifikáty jen s SHA-2/RSA2048. To samé ministerstvo si uzavřelo na tyto tokeny velkobchodní smlouvu s Českou poštou. To samé ministerstvo si do dotačních podmínek na zřízení Czech POINTu dalo, že jedině s Windows Vista, ale třeba už nedalo požadavky na token, čtečku čárových kódů apod.
Výběrové řízení by se mělo vyhlašovat zásadně na řešení nějakého požadavku. Určování OS, platformy, použitých aplikací a jejich dodavatele by mělo být nepřípustné.
Pokud už nějaký stávající software je, mělo by se výběrové řešení vypisovat na "spolupráci se stávajícím řešením založeným MS Cokoliv", nikoliv "řešení založené na MS Cokoliv".
Tiskni
Sdílej: