Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »S tím naprosto souhlasím, protože jsem si Beryl zkoušel a celý nadšený jsem pak instaloval compiz-fusion. Poté se dostavilo už jen zklamání z toho, že to co bez problémů Beryl zvládal a uměl compiz-fusion neumí, případně něco nastavím, ale nijak se to neprojeví
Tento vývoj je řekl bych kontraproduktivní.
Cely zasrany Compiz sa rozpada na kusy. Tie hovada nevedia co zo sebou. Stale niesu poriadne stabilny hlavne ale ze sa cele tie roky vysmievali Viste a pritom uz beta 2 bola mala stabilnejsie Aero nez to co maju teraz...
ja s Compizem nemam zadne problemy... krom toho ze pouziva nejakou pamet navic oproti samotnemu X. Ale napr. to Aero je daleko vic narocne na RAM i HW. Beryl jsem tez pouzival a uprimne receno nejaky rozdil ani nevidim. Pravda je ze pouzivam defaultni nastaveni z Ubuntu, nezkousel jsem ho nejak tlacit do rohu. Ale zatim mi nespadl (vlaste se da rict ze z celeho Ubuntu mi nepada nic co pouzivam. Poznamka: nejsem zamestnancem Ubuntu)
Kwin v KDE 4.2 je jiz plne pouzitelne, jsem z neho nadsen!
Můžete mi pořádně vysvětlit protože jsem zmatek. Jenže zprávičky vadí že jsou jenom jedna věta nebo dvě vety s anglickou link. Já anglicky neumím. Zprávičky bych měl trošku delší třeba jak na root.cz a když kliknu Bla bla bla....... a ono prokračuje dál. AŤ nebude 2věty ale tak aspoň třeba 10vět. Protože potom zmatkuju pitomé řešení.
Teď jsou dotazy Že Compiz-Fusion rozpadne? Budu rád že bych někdo vysvětlil o čem to jedná. Díky
Aha, a ten Beryl zase vrátí do projektu? Hm, vidím že moc toho nevydrželi
Co jsem pochopil tak z Compiz a Berylu vznikl Compiz-fusion. Viz Verze, která je posloučení a Uvažování nad sloučením. Tohle jsou další forky(odnoše) z Compizu či Compizu-fusion a zase se to vrací do jednoho programu.
neumis anglicky? tak to mas vetsi problem nez resit compiz :)
nj :D učím zas*anou němčinu
Jēzus, sliktu valodu poļu
eledrp od mít s inhcišv etědj
Koukám koukám že cizinci vědí co to je za stránku abclinuxu :D takže v abicku nebudou v cestine ale budou spis babylonska komunita :D
Tiskni
Sdílej: