Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
S tím naprosto souhlasím, protože jsem si Beryl zkoušel a celý nadšený jsem pak instaloval compiz-fusion. Poté se dostavilo už jen zklamání z toho, že to co bez problémů Beryl zvládal a uměl compiz-fusion neumí, případně něco nastavím, ale nijak se to neprojeví
Tento vývoj je řekl bych kontraproduktivní.
Cely zasrany Compiz sa rozpada na kusy. Tie hovada nevedia co zo sebou. Stale niesu poriadne stabilny hlavne ale ze sa cele tie roky vysmievali Viste a pritom uz beta 2 bola mala stabilnejsie Aero nez to co maju teraz...
ja s Compizem nemam zadne problemy... krom toho ze pouziva nejakou pamet navic oproti samotnemu X. Ale napr. to Aero je daleko vic narocne na RAM i HW. Beryl jsem tez pouzival a uprimne receno nejaky rozdil ani nevidim. Pravda je ze pouzivam defaultni nastaveni z Ubuntu, nezkousel jsem ho nejak tlacit do rohu. Ale zatim mi nespadl (vlaste se da rict ze z celeho Ubuntu mi nepada nic co pouzivam. Poznamka: nejsem zamestnancem Ubuntu)
Kwin v KDE 4.2 je jiz plne pouzitelne, jsem z neho nadsen!
Můžete mi pořádně vysvětlit protože jsem zmatek. Jenže zprávičky vadí že jsou jenom jedna věta nebo dvě vety s anglickou link. Já anglicky neumím. Zprávičky bych měl trošku delší třeba jak na root.cz a když kliknu Bla bla bla....... a ono prokračuje dál. AŤ nebude 2věty ale tak aspoň třeba 10vět. Protože potom zmatkuju pitomé řešení.
Teď jsou dotazy Že Compiz-Fusion rozpadne? Budu rád že bych někdo vysvětlil o čem to jedná. Díky
Aha, a ten Beryl zase vrátí do projektu? Hm, vidím že moc toho nevydrželi
Co jsem pochopil tak z Compiz a Berylu vznikl Compiz-fusion. Viz Verze, která je posloučení a Uvažování nad sloučením. Tohle jsou další forky(odnoše) z Compizu či Compizu-fusion a zase se to vrací do jednoho programu.
neumis anglicky? tak to mas vetsi problem nez resit compiz :)
nj :D učím zas*anou němčinu
Jēzus, sliktu valodu poļu
eledrp od mít s inhcišv etědj
Koukám koukám že cizinci vědí co to je za stránku abclinuxu :D takže v abicku nebudou v cestine ale budou spis babylonska komunita :D
Tiskni
Sdílej: