Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Ale mikrokód procesoru!!!One step at a time
Co ma inkoust co delat s Digital rights management?Někteří výrobci prodávají cartridge nebo tonerovou kazetu, která má v sobě čip, který určuje, kolik toho lze z cartridge vytisknout. Až se tohoto počtu dosáhne, cartridge (nebo většinou rovnou celá tiskárna - například odmítne černobílý dokument, když dojde magenta) odmítne tisknout. Takovou cartridge pak třeba:
Ale neadekvatni reakce SW na stav HW bych rozhodne nenazyval DRM.Co myslíš stavem HW? V cartridge je prostě čip, kde se dekrementuje čítač (v moderních verzích se to ještě obfuskuje/kryptograficky zabezpečuje, dřív to byla pouhá EEPROM), s HW to nemá vůbec nic společného. A SW je většinou FW v tiskárně - jinak bych takovou kokotinu v open-source ovladači samozřejmě smazal a zkompiloval si to bez ní.
Vyrobce dane podminky udava predem.Neudává.
Osobne s tim nemam zadny problem.Mně to vadí (ve smyslu, že si takové zařízení nechci koupit, snažím se šířit osvětu, a když kamarád vyvíjel zařízení s touto funkcí, tak jsem mu to rozmlouval). Důvody jsem shrnul v Conclusion části svého zápisku. (aby nedošlo k nedorozumění, nechci výrobce nutit násilím (nedej bože státním), aby se DRM vzdali)
Do auta take davam ve spravnem intervalu to, co predepisuje vyrobce.Já chci mít možnost to tam nedat, třeba když to prostě není dostupné. Btw. nestačí to tam dávat, ještě musíš řídící jednotce říct pomocí utajeného protokolu, že jsi to vyměnil.
Vyrobce dane podminky udava predem.Opravdu? Nevšiml jsem si, že by výrobci na rovinu říkali věci jako: "Víme lépe než vy, kdy v nádobce není inkoust, i kdyby vám oči říkaly, že ještě není prázdná." nebo "Kašleme na životní prostředí, takže vám budeme za každou cenu bránit, abyste si doplňovali inkoust", případně "Předraženým inkoustem dotujeme tiskárny prodávané pod výrobními náklady, takže se snažíme bránit tomu, aby mohl inkoust dodávat ještě někdo jiný za cenu odpovídající nákladům"
Osobne s tim nemam zadny problem.To já tedy ano. Technologie, jejímž jediným cílem je omezovat mě ve využívání výrobku, který jsem si koupil, si žádný respekt nezaslouží.
Opravdu? Nevšiml jsem si, že by výrobci na rovinu říkali věci jakoMožná tím myslel takové ty bláboly jako „používejte pouze originální příslušenství HP“ a „inkoust na 200 stran (potom přestaneme tisknout, i kdyby to ještě tisklo)“. Jestli to ale upozorňuje na DRM je minimálně diskutabilní - například o tom, že to nebude tisknout černobílé dokumenty, když došla magenta, to neříká nic.
If you have a Accu-check Performa, you will know that the strips come with a expiry date. If the strips have expired, you will not be able to use them, even if you manually change the devices date. This is because the device has a second battery onboard, which powers another clock, which is set in the factory.
DRM znamená Digital Restrictions Management1 a je to množina technologií a postupů, které slouží k omezování uživatele – brání mu v používání věcí, které si zakoupil, způsobem, jakým chce on, resp. nutí ho používat ty věci způsobem, jakým chce výrobce. Cílem je, aby uživatel nepoužíval věc, ale aby věc (potažmo výrobce) používala uživatele (jeho peněženku, jeho data atd.).
[1] „Digital rights management“ je jen marketingový eufemismus
RAM neni nikdy dost, ale 3GB jsou porad jeste ok. Nejvetsi brzda je tu CPUTo dost záleží na tom, co děláš. Třeba mě by C2D furt stačilo, ale ze součaných 8 GB bych dowgradoval jen nerad.
Mám na desktopu 32gb ram , stále jí není dost ?
Běžně tu mám FF puštěný týdny. Ano, je to jedna z paměťově nejnáročnějších aplikací (což je dané nároky současných webů a počtem otevřených panelů), ale ještě se mi nestalo, že by nekontrolovatelně vyžral všechnu volnou paměť.
CPU: Core Duo T2400, L2300 or L2400.
Tiskni
Sdílej: