Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
After Professor Wada set about creating a new keyboard, he had to come up with a layout for it. He mentions that one of the problems was that keyboards were growing exceptionally large, much of which was due to lengthy bit codes that had to be sent from the keyboard to the computer. Keyboards do not actually send the symbol on the key to the computer, rather a bit code that is then translated into the symbol. Professor Wada wanted a keyboard that felt right, not just physically in terms of where the keys are located but also intellectually in terms of function and efficiency. He wanted to make sure it could send all 8-bit codes (see chart below), without being the size of the Symbolics Lisp Machine or other keyboards of the era. Notice in the chart that half of it is blank. He talks about how this half was used to express Kanji characters alongside the Ascii characters on the left side. [tabulka] [detailnější vysvětlení]
…the Universal keyboard is not handy; it is not justified on a rational basis but only historically…Inženýři a akademická sféra, nikoliv „marketing“, přišli s racionálním návrhem, poučení z krizového vývoje můžeme pozorovat např. u projektu TRON – než se ozvali Američané/Microsoft. Marketingově je totiž výhodnější sekat nějaký co nejjednodušší produkt jako Baťa cvičky. Ostatně Eiiči Wada:
Because keyboards are accessories to PC makers, they focus on minimizing the manufacturing costs. But that’s incorrect. When America’s cowboys were in the middle of a trip and their horse died, they would leave the horse there. But even if they were in the middle of a desert, they would take their saddle with them. The horse was a consumable good, but the saddle was an interface that their bodies had gotten used to. In the same vein, PCs are consumable goods, while keyboards are important interfaces.
Na klávesnici při psaní vážně nekoukámTenhle sport ale neprovozuji, proč proboha? Nejsem sekretářka, abych honil úhozy za minutu (nikdo mi, co píšu, nediktuje, ale musím o tom přemýšlet, takže psaní na klávesnici není úzkým hrdlem). Krom toho, i kdybych byl sekretářka, civění do monitoru po tmě je krajně neergonomické. Já při psaní pohybuji jak očima, tak krkem.
Pomůže někomu kdo má problém s karpálem, nebo koho při delším psaní bolí prsty lepší světlo, nebo mít při psaní ruce co nejvíc v přirozené poloze?Na karpály trpím, ale nikdy jsem neměl problém z klasické klávesnice. To je totiž poloha vcelku přirozená. Právě naopak, čím divnější klávesnice, tím je to horší. Ale na neschopence jsem byl dva měsíce kvůli grafickému tabletu.
Na karpály trpím, ale nikdy jsem neměl problém z klasické klávesnice. To je totiž poloha vcelku přirozenáAni ne tak přirozená, jako především variabilní a nevynucená. Klasická klávesnice se dá používat různě a polohy měnit. Zatímco ty ergonomické obvykle nějakou polohy vynucují. Což je to, co vede k "repetitive strain injury".
Zde je řeč nikoliv o „půlce“, nýbrž nejvýše dvou tuctech kláves,OK, ale kolik se usetri, vypustenim dvou tuctu klaves? Skutecne se to projevi na koncove cene?Slusna kompletni klavesnice stoji cca 200 korun, kolik stoji tato klavesnice o dva tucty kratsi? 150? No ja si rad tu padesatikorunu navic za dva tucty klaves doplatim.
Mimochodem Karl Kroemer ukázal, že akordové klávesnice obecně mohou být vhodnější co do kompatibility s lidským tělem – vlastně jako stenotyp (laskavý čtenář se rovnou může zaměřit na Open Steno a Plover).A daj se někde sehnat? Nemyslím stenografickou klávesnici, ale akordovou klávesnici jako doplněk k té klasické.
Tiskni
Sdílej: