Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Souhlas, Fira Code je celkem fajn a používám ji v Qt Creatoru.
Ale nejsem si jistý, jestli by bylo dobré ji dávat jako výchozí font. Přeci jen ty ligatury mohou být dost matoucí pro někoho, kdo s nimi nepočítá a nevidí za nimi ty původní samostatné znaky a syntaxi jazyka. Pak se ti místo != zobrazuje ≠, místo -> máš → atd. Když si to člověk nastaví vědomě sám, tak je to OK, ale pokud by se tyhle věci měli dít uživateli nějak magicky samy, tak to podle mého nadělá víc škody než užitku.
Já ti nevím, v Qt Creatoru jsem jen vybral písmo Fira Code a rázem tam ligatury jsou. A to samé v Netbeans nebo Kate :-) editoru. Schválně jsem to teď zkoušel přepnout na jiné a zpět a fakt stačí jen změnit písmo na Fira Code a mám tam ligatury. A konec konců tohle písmo používám právě kvůli nim.
Osobně to zatím jen zkouším v jednom IDE a můžu říct, že mi to přinejmenším nevadí. Jestli je to nějaký výrazný přínos, to zatím nedokážu posoudit. Z estetického hlediska je to lepší, ale že bych kvůli tomu byl při práci efektivnější, to netvrdím.
(každopádně i když se dva znaky slijí do jednoho, tak pořád dohromady mají šířku dvou znaků, takže to pořád funguje jako „monospace font“)
==
a ===
pomocí ≡ a = je docela fajn, protože je poznám podle výraznosti znaku. Na druhou stranu slít <=
/>=
do ≤ a ≥ je při malých fontech matoucí. Pořád záleží na vkusu. Někoho mate už tvar znaku &
– klasický kulatý a takový ten s vodorovnou čárkou (jako ve Fira Mono/Code). Náhled v příloze.
There are a lot of ways for a given sequence of characters, like “=>”, to end up in a source file. Depending on context, it doesn’t always mean the same thing.Ano, toto je validní argumentace, a ne v každém kontextu dva po sobě následující znaky musí znamenat totéž. Tj ten editor by při ligaturách musel rozlišovat kontext (dělá to?) a to by současně znamenalo, že jednou by se tytéž dva znaky zobrazily jako jeden slitý a jindy nikoliv. To mi nepřijde příliš nápomocné.
Tiskni
Sdílej: