Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Snapy? RHEL žádné snapy nemá. Pouze obrazy CRI („Docker“) a ty z bezpečnostního hlediska jsou diskutabilní. Například posledních 10 obrazů právě obsahuje alsepoň jednu kritickou nebo důležitou bezpečnostní chybu. Příčina je, že než se sestaví, otestuje a vydá opravený obraz, tak už je známa nová zranitelnost. Obrazy agregující balíky prostě neškálují. Taky je to způsobeno tím, že obvykle obsahují více, než kolik konkrétní uživatel použije. Takže to, že obraz obsahuje zranitelný kód, ještě neznamená, že konkrétní uživatel jej používá a je tedy postižen. Jenže není možné vydávat obrazy na míru každému uživateli. To bychom byly zpátky u balíčků. Takže jestli někdo myslí bezpečnost vážně, tak bych mu spíše doporučil držet se balíků. Každá vrstva navíc přidává zpoždění.
Fedora se pokouší o flatpacky, ale je to takový koníček desktopáků s několika gnomáckými aplikacemi, nežli univerzálně použitelná náhrada. Na druhou stranu ani desktopové balíčky neberou vážně. Backportování oprav do stabilních vydání je pro ně španělská vesnice. Takže v této oblasi asi žádné zhoršení nenastane.
Tiskni
Sdílej: