Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
[...] Trackpoint [...] Navíc ta gumička na konci tvrdne v řádu měsíců.asi mas nejakou cinskou kopii za 0.1$, ja mam na 3 Thinkpadech originalni a i na T42 po 10letech je "gumicka" mekka...
Dlouhodobá práce s trackpointem jednak opět namáhá jeden prst, navíc se začně nehet odlepovat od polštářku a začne pod nehtem vznikat padlinka. A to je moje zkušenost, protože mám Thinkpad a jednou jsem s trackpointem docela intenzivně hodinu dělal a ke konci už to moc nešlo.jak bylo receno, mas divnej prst, ma zkusenost je ze ~5let pouzivam kazdej den TrackPoint na primarnim stroji/Thinkpadu jako primarni/jedine polohovaci zarizeni a s prstem zadnej problem nemam
Zdar Max
Kolega právě trackball zkoušel
Pointa je, že kolega zkoušel jeden konkrétní typ trackballu (možná dva, co jsou běžně dostupné na zdejším, silně omezeném trhu), což prostě není reprezentativní vzorek.
kvůli snížení problémů s karpálama a narazil zase na problém v tom, že mu to šíleně vytěžuje palec (či jinou část ruky) natolik, že ve finále to pro něj ze zdravotního hlediska bylo horší jak myš (= hýbání celou rukou)
Kdysi jsem běžně používal palcový trackball a střídal ho s myší do pravé ruky, ale po úrazu byl problém používat jak jedno, tak druhé, takže jsem skončil u Logitech TrackMan Marble v levé ruce, což mě tehdy zachránilo. Od té doby mám polohovací zařízení na obou stranách klávesnice. Rozprostření zátěže je ostatně logicky nejlepší způsob, jak omezit její kumulaci.
Kromě toho „hýbání celou rukou“ není pro většinu uživatelů žádný problém, naopak je to často lepší (využití silnějších svalových skupin). Ani to nemá souvislost s myší/trackballem, nýbrž jejich rozměry a celkovou polohou těla.
Jinak to, co popisuješ, že je s trackballem super, tak tebou popsané problémy s myší nemám (nemám překliky, myš najdu po slepu bez problémů, kurzor mi neujíždí atd.).
Jednak se ten rozdíl zřetelně projeví v nějakým způsobem zhoršených podmínkách, jednak při bližší analýze podobných případů „bezproblémového“ používání myši snad vždycky vyleze šílené nastavení snímání (hlavně citlivosti) nebo podivná poloha ruky… no, mně to je celkem fuk, co a jak používáš.
Nechci dělat nějaký hate na trackball, jen mně zajímaly důvody pro jeho použití, protože já osobně jsem se setkal jen s negativy.
Taky protože skoro každý model na trhu (tím spíš zdejším) má nějakou znatelnou vadu. Přitom výběr je znatelně menší než zvlášť u myší.
Taky mám více jak 10 roků Trackman Marble, už druhý a uvažuju že si koupím jeden do zásoby kdyby ho přestali dělat.
Primárním důvodem byl prostor na stole - trackball je prostě na jednom místě. Na práci je skvělý a RTS na velké mapě super, jen FPS s ním moc nejdou...
RTS na velké mapě super, jen FPS s ním moc nejdou...Na to bych rád viděl nějaká empirická data. Fundamentální problém trackballu s běžnými RTS je v nutnosti vytvářet boxíky pomocí de facto drag&drop, což znamená dělat různými prsty různé věci, zatímco u myši se o to dělí prsty a celá ruka. Naopak v FPS se může projevit principiální výhoda, a sice možnost velmi rychlého, přesného otočení o libovolný úhel v horizontální ose. Nakonec ale záleží na zvyku a většina lidí není ochotna zahodit roky (desítky let) zkušeností s myší; málokdo s trackballem začínal a vybudoval si tu koordinaci pohybů od píky.
Mám zkušenost, že zaslání z Japonska je asi levnější.Muzes tohle vic popsat, prodejce, ..?
Jinak jsem z Amazonu ani eBay nic nekupoval, z toho druheho nemam moc dobry pocit.
Problematické1 je oboje, ale z těch dvou tedy používám eBay – rozhodně není důvod se toho bát víc než Amazonu.
Před pár lety jsem o tomhle tématu psal: Nakupujeme v zahraničí po Internetu. Systém hodnocení na eBayi funguje slušně a obchodníci se snaží.
[1] spíš tedy morálně než z pohledu zákazníka
Mám Logitech TrackMan Marble a používám ho jako druhou myš. Jsem pravák, ale mám ho na levé straně. Hodí se:
Tiskni
Sdílej: