Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Ale to já myslím taky, dělali jsme záměrný kříž, to jsou dva pásky na dvakrát ohnuté z plexi slepené do pravého úhlu s ryskami + jedna olovnička.
A vrtačka byl jen schematický nákres převodovky - obyčejná geometrie (žádné technické kreslení).
Vosk se používá obvykle jinak. Obalí se „pískem“ a vytaví se, čímž vznikne skořepina do které se odlívá a a pak se skořepina odstraní. Tady je to vidět ve zrychleném provedení od jednoho pána, který to hezky posunul vpřed.
Zvony apod se lijí do „hlíny“ či do „písku“ a obvykle je potřeba také ten první „model“, který se tím pískem zaformuje a „model“ se vyjme - prostě klasické lití do písku (či do jiné hmoty). V malém je to vidět tady.
Vosková forma mě ani nenapadá, na co by se mohla hodit, ale „normální“ 3D výtisk (rozumně pevný a povrchově upravený) lze zaformovat.
Některé 3D tiskárny mohou tisknout z vytavitelných materiálů založených na vosku, ale lze i „vypálit“ běžný výtisk ze skořepiny, ale bez patřičných filtrů v komíně je to dost humus.
Ovšem lití do ztraceného vosku řeší trochu jiný problém než levnou sériovou výrobu.
Když jich bude v sérii 100 ročně, je to stále levná záležitost a poměr se rozevírá úměrně ceně formy - její minimální nutné složitosti…
Cena formy na sériové lisování plastů není až tak daná cenou materiálu na ní spotřebovaného, ale její přesnou výrobou, sestavením a odladěním.
Nic proti ani pro jsem nepsal, ale přijde na to, co se použije za technologii, pokud se forma vyrobí pomocí DMLS, je otázkou co tvoří hlavní část ceny. A stejně tak na malé série se může použít opět silikon, např. u technologie RIM čím že navíc eliminují ty problémy s přesností, ustavením a složitostí a možná by bylo možné použít i vakuové tváření (pokud by to konstrukce dovolila), kde forma bude docela levná a sériová výroba možná taky (jak nám ukazují některé trendy v automotive).
Otiskovací hmoty mají ve výrobě také své místo jinde. Najdete je spíš u zubaře, kde se zuby nevyrábějí sériově, ale v továrně na výrobky z plastů je nejspíš nepotkáte.Nedošel jsem na to, k čemu se to vztahuje…
Když jich bude v sérii 100 ročně…100 kusů ročně je malovýroba. Tam má smysl co nejlevnější forma, a následné ruční dokončení.
pokud se forma vyrobí pomocí DMLS, je otázkou co tvoří hlavní část ceny.To ano. DMLS přesouvá část nákladů na drahý prášek.
vakuové tvářeníNa dvoudílný case by mohlo fungovat.
K silikonu v roli otiskovací hmoty. Sám jsem pár takových forem doma vyráběl, a když člověk něco nepokazí, může i doma vyrobit dobře vypadající repliky rozbitých dílů.Otiskovací hmoty mají ve výrobě také své místo jinde. Najdete je spíš u zubaře, kde se zuby nevyrábějí sériově, ale v továrně na výrobky z plastů je nejspíš nepotkáte.Nedošel jsem na to, k čemu se to vztahuje…
100 kusů ročně je malovýroba.
Jsou odvětví, kde se mnohem menší počet kusů označuje jako sériová výroba a požadavky na výrobek nedovolí ruční dokončení… Ty termíny nejsou zas tak striktní, a spíše definují „jak“ a z čího pohledu, než „kolik“, u „ševců“ (malé rýpnutí) se spíše dozvíte, že 100ks už (tedy ne ještě) není sériová výroba a bratia se pustili zas do jiné definice.
K silikonu v roli otiskovací hmoty.
Rozumím tomu dobře, je myšleno silikon jako forma? (nechci prudit, chci se zorientovat)
Asi ano - mě zmátl ten termín otiskovací hmota, ono je to trochu posunutý význam, otisknout a odlít/zalít je jiný proces pro jiné, někdy podobné, použití.
Pokud tedy ano, tak někde se to používá na desítky a i na set kusové série a to jak pro vakuové lití či častěji například pro RIM technologii.
může i doma vyrobit dobře vypadající repliky rozbitých dílů…To je moc vážné, vyrobit ohebné, ale tuhé „kopie“ vrtáků a dát je známému do nářadí, to je správné použití…
Ano, jako forma. I když někdy může být silikon i tvarovaným materiálem, ale pak je třeba formu vyrobit z něčeho, čeho se ten silikon pustí.K silikonu v roli otiskovací hmoty.Rozumím tomu dobře, je myšleno silikon jako forma? (nechci prudit, chci se zorientovat)
To je moc vážné, vyrobit ohebné, ale tuhé „kopie“ vrtáků a dát je známému do nářadí, to je správné použití…Vrtáky mne zrovna nenapadlo takto vyrábět, a upínat známým do vrtačky. Ale knoflíky, kryty na konektory, držáky a různé drobné plastové díly, to už jde. V domácí výrobě se mi osvědčil ten silikon (odlitek se snadno vytahuje), sádra (když se namočí, plast se na ní nelepí), různé fólie (ty příliš nedrží tvar, ale na odlévání nepřesných válečků to stačí), voskovaný protikus (dokonce jsem s úspěchem vyrobil kus s se stativovým držákem tak, že jsem na dno formy udělal díru, a tou jsem protáhl pečlivě navoskovaný stativový šroub). Zubařskou otiskovací hmotu (takovou tu starou s bronzovým prachem) jsem také zkoušel. Za tepla je hezky tvárná, za studena zase přesně drží tvar. Ale ráda se přilepí k odlévanému materiálu. Na kryty konektorů dnes ale používám smršťovací bužírku. Nemusím se patlat s formou, natáhnu, zahřeji, oříznu, a konektor je hotový, a nevypadá to špatně. Na drobné měkké plastové díly se mi osvědčila hmota, kterou jsem kdysi koupil v Baumaxu za 20Kč jako tavné lepidlo. Snadno se zpracovává, a je unikátní v tom, že vůbec nelepí, a tak se nepřilepí k žádné formě. Už jí ale neprodávají.
ale pak je třeba formu vyrobit z něčeho, čeho se ten silikon pustí.Použije se separátor.
1)Tím že zvýšíš hmotnost obalu nijak nezvětšíš kinetickou energii vnitřku který je stejný v obou případech. Takže žvást, plesknutí do vody
2) Deformace při nárazu je pěkná věc, zvláště když zdeformuješ dotykovej display který ti následně křupne. Vyzkoušeno v praxi. Součástky který jsou pevně připájený na desce, tkaže materiál na materiál, pokud se nemaj kam ohnout tak jim je v celku jedno jakej je impuls síly. Takže taky žvást.
Jediný nad čím by se dalo uvažovat je křehkost Displayu. Tenže to jde v ruku v ruce s tuhostí a velikosti deformace.
ps. Radši programuj...
plesknutí do vody[jen jdu okolo :-/] vs plesknutí do rtuti
Tiskni
Sdílej: