OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
openSUSE není v alfa/beta verzích tak úplně "open". Na serveru LWN.net byla nedávno zveřejněna drakonická licence openSUSE 11.0b3 EULA. openSUSE EULA zakazuje reverzní inženýrství, šíření a prodej softwaru, zveřejňování výsledků benchmarků a další věci. Po uživatelích je vyžadováno, aby software přestali používat po vypršení licence (90 dní), po vydání nové verze nebo když tak Novell nařídí. Software se navíc může po vypršení licence sám zablokovat. Otázkou je, zda není nasazení takovéto licence na distribuci v rozporu s GPL.
Tiskni
Sdílej:
Já to věděl,že smlouva s MS nepřinese dobré věci...
-1
Já vím, proč používám Debian.
+1
Since the Software is of pre-release quality, You should not use the Software in a commercial or production system.To je zákaz využití v produkčním prostředí?
This benchmark testing restriction applies to You if You are a software vendor or if You are performing testing on the Software at the direction of or on behalf of a software vendor.A tak dále. Čtu blbě, nebo je autor zprávičky tak trochu zaujatý?
$ wget http://download.opensuse.org/distribution/10.3/repo/oss/EULA.txt -O license-10.3 $ wget http://download.opensuse.org/distribution/SL-OSS-factory/inst-source/EULA.txt -O license-11 $ diff license-10.3 license-11 1c1 < openSUSE 10.3 --- > openSUSE 11.0
The Software is a modular operating system. Most of the components are open source packages, developed independently, and accompanied by separate license terms. Your license rights with respect to individual components accompanied by separate license terms are defined by those terms; nothing in this Agreement (including, for example, the "Other License Terms and Restrictions," below) shall restrict, limit, or otherwise affect any rights or obligations You may have, or conditions to which You may be subject, under such license terms. While the license terms for a component may authorize You to distribute the component, You may not use any Novell marks (e.g., SUSE and SUSE LINUX) in distributing the component, whether or not the component contains Novell marks.Takže licence open source / free softwaru platí. V druhém odstavci vám připomínají, že když se rozhodnete ho podle OSS licencí šířit, tak nesmíte bez svolení použít značky Novellu (vzpomínáte na Firefox / Iceweasel?). K těm benchmarkům:
Benchmark Testing. This benchmark testing restriction applies to You if You are a software vendor or if You are performing testing on the Software at the direction of or on behalf of a software vendor. You may not, without Novell's prior written consent not to be unreasonably withheld, publish or disclose to any third party the results of any benchmark test of the Software. If You are a vendor of products that are functionally similar to or compete with the Software ("Similar Products"), or are acting on behalf of such a vendor, and You publish or disclose benchmark information on the Software in violation of this restriction, then notwithstanding anything to the contrary in the Similar Product's end user license agreement, and in addition to any other remedies Novell may have, Novell shall have the right to perform benchmark testing on Similar Products and to disclose and publish that benchmark information and You hereby represent that You have authority to grant such right to Novell.Takže nakonec můžete provést benchmark! Ale pokud pracujete pro firmu s podobným zaměřením jako Novell, tak automaticky dáváte a zaručujete Novellu udělat to samé. Což ale už jde trochu mimo GPL (například), že. V užívání softwaru vás to nijak neomezuje. Nebo ano? Jediné, co JE divné, je tohle:
Term. This Beta Agreement becomes effective on the date You legally acquire the Software and will remain in force until terminated as follows. This Beta Agreement shall terminate upon the earlier of: (i) 90 days from the date of installation of the Software, (ii) the next release of a pre-release version, if any, of the Software, (iii) first commercial shipment by Novell of the Software, (iv) written notice of termination by either party, or (v) the date on which You breach any of the terms of this Beta Agreement. Upon termination of this Beta Agreement, You must cease use of the Software, return to an original state any actions performed by the Software, destroy the original and all copies of the Software or return them to Novell, and delete the Software entirely from Your systems.Opět se to zřejmě netýká OSS částí, ty mají svou vlastní licenci (případně i NON-OSS, pokud je to explicitně uvedeno). Ale i tak, že to musím "spálit, natřikrát spálit"
a přesto nadávají na Novell, pakt s M$ a přechodu na jinou distribuciFuj, ošklivé spřežení dvou vazeb. Oprava: ...a uvažují o přechodu na jinou distribuci.
Nestačí říct: Debian tam má své změny, je to jejich věc, my tam nemůžeme nic garantovat, tak po nás nic nechtějte.To IMHO hovoria zmenou loga
Upon termination of this Beta Agreement, You must cease use of the Software, return to an original state any actions performed by the Software, [...]Jakpak se to má dělat? Pokud jsem betou vypálil CD-čko, jsem povinen vynalézt způsob, jak z něj záznam smazat? Seškrábat toner z papírů? Vyslat internetovou policii, aby zadržela všechny vyslané packety?