Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
V ČR je to ještě pohádka, řada bank javu nepotřebuje (tedy - osobně jsem se zatím v poslední době nesetkal s žádnou, která by javu chtěla). Zato v některých "vyspělých" západních státech nemáte (aspoň jako normální osoba) absolutně žádnou jinou možnost, protože všechny banky ověřují přístup centrálně vůči jisté státní službě. :( Ještě štěstí, že se mě prohlížeč před spuštěním javy ptá...
Který stát?
Uz mi zacina byt jasne, preco ti chudaci, co robia s vydobytkami vedy a techniky sudruhov z AjBiEm, zarabaju take prachy - setria si na psychiatra, ked im definitivne jebne.
Pro uživatele GNU/Linuxu by měl být důležitější OpenJDK/IcedTea/RedHat než nějaký Oracle.Proč? Ne každý uživatel je ideolog.
Proč? Ne každý uživatel je ideolog.Právě proto. Když nejsem ideolog, tak používám výchozí nebo doporučenou implementaci, nebo ne?
Ne. Tak používám to, co se pro daný účel hodí nejvícTo už bych musel být právě ideolog nebo extrémní až patologický perfekcionista, abych zkoumal každou jednotlivou výchozí komponentu systému, zda by nebylo lepší ji nahradit něčím jiným. A nebo by mě musela Java nějak konkrétně trápit.
Pokud samozřejmě výkon není tak kritický a všechno funguje, pak není zase důvod přecházet z defaultní openjdk jinam.To jsem psal.
Nemusíš. Nainstaluješ systém s OpenJDK. Pustíš svojí oblíbenou javovou aplikaci. Nefunguje.Jestli se někdy v životě do takové situace dostanu, sepíšu do blogu výsledek.
Pak můžeš být OSS fanatik, dvě hodiny to ladit, debugovat, nastavovat a třeba ti to bude fungovat i s OpenJDK :)Mám to chápat tak, že OSS fanatik se pozná podle toho, že není prostým uživatelem, ale někdy i něco ladí, nedej bože debuguje? A nedejte bohové třeba i pro ostatní?
Nebo se prestehovat do jeskyne a zivit se korinky. To se clovek zbavi spousty problemu.Já dávám přednost tomu se vykašlat na java plugin v prohlížeči a živit se v okolních restauracích :).
To sem zvedav, jak pak budes adminovat trebas nejaky ten HW ... hromada ho ma totiz administraci vyzadujici prave javu.Ještě jsem takový hardware v ruce neměl. Ani za tisícovky, ani za statisíce. A žiju. A navíc v rozporu s tvými představami žiju převážně přítomností a aktuálními potřebami, ne hypotetickou možností, že by někdy někde něco. Nicméně, když už jsme u toho, pokud hardware za statisíce nejde administrovat jiným způsobem než Java pluginem, tak je to hodně silná indicie, že je to strašný šunt a že s ním budou i jiné, mnohem závažnější, problémy. Je mnoho způsobů, jak do produktu vtisknout informaci, že někdo přemýšlel kolenem.
Nicméně, když už jsme u toho, pokud hardware za statisíce nejde administrovat jiným způsobem než Java pluginem, tak je to hodně silná indicie, že je to strašný šuntNo nebo půjde administrovat jenom windowsí aplikací. Takže výběr je celkem jasný :) Jinak mi to přijde jako dost silné tvrzení...
V mikrotiku afaik přes ssh taky nejde nastavovat úplně všechno.Příklad? Já mám za to, že Mikrotik přes SSH zpřístupňuje celou konfigurační databázi. Jediný případ, kdy mi tam něco nešlo nastavit byla softwarová chyba, kdy se shell nechtěl smířit se správným vstupem.
Takže vlastně rejpeš co bys od pořádnýho hw očekával, ačkoliv nic nevíš :))Nic proti rýpnutí do ctěného kolegy kavola :), ale pokud nevytáhneš z rukávu něco, co Mikrotikové v SSH programově ignorují, tak sis těmi řečmi o neznalosti pěkně naběhl.
S mikrotikama nedělám, někde jsem to zaslechl.Jo já jsem zase někde zaslech, že Mikrotik funguje jako perfektní IPv6 router :).
Nicméně, abych tady teda jenom tak blbě neplkal, tak jsem v rychlosti aspoň po něčem zapátral a našel tohle: http://forum.mikrotik.com/viewtopic.php?f=10&t=50600 - pravda, je to už staršího data, takže v současné verzi to už možná funguje, nicméně aspoň to dokazuje, že min. před rokem ve CLI všechno nebylo :)To je sice hezké, ale přesně z těchto důvodů jsem se ptal tak, abych vyloučil zřejmé chyby. A v tomto případě je to dokonce regrese od předchozí major verze, jak se píše už v prvním příspěvku. Jiná věc je, jak rychle a ochotně Mikrotici chyby řeší a jak se ochota liší podle toho, kdo je na chybu upozorní. Když najdu chybu v GUI či WebUI (a že jich pár bylo), tak pak můžu tvrdit, že Mikrotik neumí vše nastavit z GUI? Striktně vzato asi můžu.
No minimálně je na tom vidět, že CLI asi moc pořádně testované neníAno, stejně jako vše ostatní, co na tom systému je.
a počítají s tím, že až na pár úchylů to budou stejně nastavovat všichni přes WinBox :)Ne. Stejnou logikou bych já vyvodil přesný opak, z toho kolik chyb zavlekli do GUI.
Tiskni
Sdílej: