Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Zrovna tímhle bych se neoháněl, protože androidí jvm používá nějaký svůj speciální bytecode a androidí java má trochu jiné API, takže to samé by se dalo říct i o ní :)
Jinak s tím soudem taky nesouhlasím.
Taky podle toho Sun dopadnul
U nás softwarové patenty nejsou.Pak je tedy otázka nasnadě otázka proč na našem Úřadu průmyslového vlastnictví leží patenty pokrývající H.264 a jiné formáty, které drží Fraunhofer-Gesellschaft zur Förderung der angewandten Forschung e.V, LG ELECTRONICS INC., Panasonic Corporation a Matsushita Electric Industrial Co.
Stav: Platný dokument
Patentovatelnost vynálezů (1) Patenty se udělují na vynálezy, které jsou nové, jsou výsledkem vynálezecké činnosti a jsou průmyslově využitelné. (2) Za vynálezy se nepovažují zejména a) objevy, vědecké teorie a matematické metody; b) estetické výtvory; c) plány, pravidla a způsoby vykonávání duševní činnosti, hraní her nebo vykonávání obchodní činnosti, jakož i programy počítačů; d) podávání informací. (3) Patentovatelnost předmětů nebo činností uvedených v odstavci 2 je vyloučena za předpokladu, že se přihláška vynálezu nebo patent týkají pouze těchto předmětů nebo činností. (4) Způsoby chirurgického nebo terapeutického ošetřování lidského nebo zvířecího těla a diagnostické metody používané na lidském nebo zvířecím těle se nepovažují za průmyslově využitelné vynálezy ve smyslu odstavce 1. Toto ustanovení se nevztahuje na výrobky, zejména látky nebo směsi, určené k použití při těchto způsobech ošetřování a při těchto diagnostických metodách.Zaujal mně odstavec 3 - znamená to, že když je součástí vynálezu i něco jiného než program, tak že si vynález jako celek můžu patentovat a tím zakázat vyrábět napodobeniny i jen samotného programu (tj. jen součást vynálezu, ne vynález celý)? Možná odstavec 3 odpovídá odstavci 3 v EPC, který je:
(3) The provisions of paragraph 2 shall exclude patentability of the subject-matter or activities referred to in that provision only to the extent to which a European patent application or European patent relates to such subject-matter or activities as such.Tomu nerozumím, je to napsané anglicky nesrozumitelně, takže možná to znamená něco jiného. Takže nějaká možnost jak nepatentovatelnost softwaru obejít tady asi je: zabalit software do většího "vynálezu". Možná je H.264 (a jiné takové patenty) ten případ; jestli by na základě toho mohli zakázat výrobu samotného programu nevím. Nebo je to prostě nelegální a neměli to schválit.
Takže nějaká možnost jak nepatentovatelnost softwaru obejít tady asi je: zabalit software do většího "vynálezu". Možná je H.264 (a jiné takové patenty) ten případ; jestli by na základě toho mohli zakázat výrobu samotného programu nevím.No. Logika mi říká, že je to kravina, ale bůh ví, protože přesně v tomto duchu se nese celý nVidiacký patent na zjednodušený diamond-search.
Nebo je to prostě nelegální a neměli to schválit.Jsem stejného názoru.
Google vytahne nejake patenty zase na Oracle a dohodnou se mimosoudne.
Tiskni
Sdílej: