Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Jeste nedavno byly plne diskuze nazoru, jak je ownCloud plny chyb a jak je nebezpecne ho pouzivat.Můžu určitě potvrdit to první (je plný chyb), to druhé (že je nebezepčný) jsem nezkoumal, ale šance, že to není pravda, se podle mě blíží nule. Celkem bych uvítal, kdyby někdo napsal to stejné úplně znovu a pořádně. Zatím nejlepší cloud, co jsem zprovoznil, je sshfs na server v hostingu.
Celkem bych uvítal, kdyby někdo napsal to stejné úplně znovu a pořádně.Ano, taky mám pocit, že by to bylo jediné řešení.
Zatím nejlepší cloud, co jsem zprovoznil, je sshfs na server v hostingu.No, jenže to buď vyžaduje, abych pracoval s daty pouze online (nepoužíval lokální kopie), nebo se opět vynořuje nutnost nějaké synchronizace a řešení kolizí. A já, bohužel, nevím o ničem, co by umělo "lokální" synchronizaci stejným stylem, jako nabízí tyhle cloudové aplikace. Rsync na to prostě nestačí.
automatické a "okamžité" nahrávání změn nebylo možnéNejde to udelat onelinerem pomoci inotifywait?
No, jenže to buď vyžaduje, abych pracoval s daty pouze online (nepoužíval lokální kopie), nebo se opět vynořuje nutnost nějaké synchronizace a řešení kolizí.
Já na tohle dlouhou dobu používal (zneužíval) svn
, teď git
. Ano, při každé práci se musí pamatovat na pull add commit push
(což si lze zjednodušit skriptem), ovšem když už člověk tyto nástroje používá běžně k práci, tak to není nic co by otravovalo. A navíc se tím tak nějak sám udržuje pořádek.
Já na tohle dlouhou dobu používal (zneužíval)Vetsinou pouzivam klasicky git, ale zkousel jsem i SparkleShare (pouziva git, ale vypada jako Dropbox).svn
, teďgit
Vzdy jsem mel problem s historii souboru. Git uklada vsechny revize (na to je taky urceny), ktere se kdy commitnou (SparkleShare dela vlastne jen auto-commit pri detekci zmeny). Pokud ale uzivatel nahraje treba 1GB MP3 souboru a nekolikrat jim zmeni ID3 tagy, git repozitar je neunosne velky.
Ve FAQ SparkleSharu pisou:
How can I delete history?
You can’t at the moment. We’re looking into solving this issue by perhaps using a other backend than Git.
SparkleShare umi pri pridavani klientskeho PC stahnout jen posledni revizi. Jenze na serveru jsou porad vsechny revize. A na klientovi me nebavi kazdych X tydnu mazat a znova klonovat.
Ted jsem nasel git-annex, vypada zajimave:
git-annex allows managing files with git, without checking the file contents into git. While that may seem paradoxical, it is useful when dealing with files larger than git can currently easily handle, whether due to limitations in memory, time, or disk space.zkousel jste ho nekdo?
git-annex is designed for git users who love the command line. For everyone else, the git-annex assistant turns git-annex into an easy to use folder synchroniser.
Používám už nějakou dobu Seafile a považuji jej za mnohem použitlnější než OwnCloud, který jsem předtím zkoušel a dospěl jsem ke stejným výsledkům, jaké jsou popsány výše.
Tiskni
Sdílej: