Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Letos v říjnu se v Praze uskuteční hned několik konferencí. Odehraje se zde nově vzniklá konference LinuxDays. K ní se přidá čtvrtý ročník openSUSE Conference, dvanáctý ročník SUSE Labs conference a aby to nebylo málo, přidá se i první ročník Gentoo miniconf. A to vše ve stejné dny a na stejném místě.
Kdy se to všechno odehraje? Celá akce začíná v sobotu 20. října a bude probíhat celý víkend v budově FIT ČVUT v Dejvicích. OpenSUSE Conference a SUSE Labs se po víkendu oddělí a budou pokračovat ještě v pondělí a v úterý, ale už na Masarykově koleji.
Nyní něco ke konferencím samotným.
LinuxDays je nově vzniklá konference, která si klade za cíl vyplnit místo po zrušeném LinuxExpu. S LinuxExpem Praha přišla o velkou open-source konferenci a celá republika o jedinou open-source konferenci, kde projekty mohly získat stánky a oslovit tak návštěvníky akce přímo. A návštěvníci přišli o snadný způsob, jak si promluvit s vývojáři a zapojit se. Proto se po zrušení LinuxExpa dala dohromady část open-source komunity v Čechách a vznikla nová konference.
openSUSE Conference se bude letos konat již ctvrtým rokem. Zatím se vždy odehrávala v Norimberku a letos je to poprvé v jiném městě. Jelikož SUSE má velkou pobočku v Praze, volba padla logicky na hlavní město České republiky. Loni byla openSUSE Conference poprvé spojena se SUSE Labs konferencí. SUSE Labs konference má mnohem delší tradici a jednalo se původně o konferenci pro Labs oddělení firmy SUSE (toto oddělení se zabývá kernelem, glibc a jinými hardcore věcmi) a spřátelených firem. Loni se konference poprvé otevřela veřejnosti a ohlasy na tento krok byly velmi pozitivní, proto tomu bude nejinak i tento rok.
Gentoo miniconf je pokus o první Gentoo konferenci, kde by se mohli setkat lidé z Gentoo komunity tváří v tvář a řešit spolu věci spojené s distribucí. Proč zrovna Praha? Máme aktivní českou komunitu a existuje početná německá Gentoo komunita, která to má co by kamenem dohodil. Navíc z Německa pojede spoustu lidí na openSUSE Conference, což nabízí možnosti společného cestování.
Proč vše dohromady? V open source jde hlavně o spolupráci. A když už se plánovalo několik konferencí na víceméně podobnou dobu, spolupráce se přímo nabízela. Vše v duchu open source. Vznikl dokonce i společný rozcestník se společným obrázkem, odkud se můžete dostat na stránky všech konferencí.
Tiskni
Sdílej: