Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Our next scheduled release is 21 April 2009.Že bych se začal zajímat o Parrot, když mi plánujou další release k narozeninám?
Ambice má samozřejmě velké. Ono teoreticky a "akademicky" je spouste problémů již vyřešena, jen nějak chybí inženýři, které to řešení dostanou k nám na stůl.
.NET resp. CLR a JVM jsou primárně pro statické jazyky. Moc o nich nevím, ale řekl bych, že budou mít problémy s dynamic method dispatch, first class functions, first-class continuations, parametry (poziční, pojmenované, nepovinné), ... Parrot je pro dynamické jazyky. Výsledkem je, že nemusíte nic dodělávat a dělat někde bokem, ale vše potřebné již je hotovo (Perl 6 požaduje více funkcí VM než ostatní jazyky).
Samozřejmě možné je všechno, viz. JSR 292: Supporting Dynamically Typed Languages on the Java(TM) Platform a DLR.
Já si hodně slibuju i od toho že Parrot není stack based, ale register based. Tam kde není možné použít JIT je to slušná výhoda, ale těch případů už je málo. Měla by to být výhoda i pro JIT, ale o tom jsem nic moc nečetl.
Parrot je jen VM. Python se nahradit nesnaží. Pokud někdo napíše "kompilátor" Pythonu pro Parrot VM, tak to bude super, ale není to práce na pár dnů. Spíš se Parrot bude muset ukázat na jiných frontách a až pak přesvědčí Pythonisty.
Já se těším na Perl 6 a na dynamické jazyky nedám dopustit .
Tiskni
Sdílej: