NÚKIB upozorňuje na kritickou zranitelnost v SharePointu. Jedná se o kritickou zranitelnost typu RCE (remote code execution) – CVE-2025-53770, která umožňuje neautentizovaný vzdálený přístup a spuštění kódu, což může vést k úplnému převzetí kontroly nad serverem. Zranitelné verze jsou pouze on-premise verze a to konkrétně SharePoint Server 2016, 2019 a Subscription Edition. SharePoint Online (Microsoft 365) není touto zranitelností ohrožen.
Společnost Valve zpřísnila pravidla pro obsah, který je možné distribuovat ve službě Steam. Současně řadu her ze Steamu odstranila. V zásadách a pravidlech přibylo omezení 15: Obsah, který by mohl porušovat pravidla a normy stanovené zpracovateli plateb a souvisejícími sítěmi platebních karet a bankami nebo poskytovateli připojení k internetu. Sem spadají zejména určité druhy obsahu pouze pro dospělé.
Dle analytics.usa.gov je za posledních 90 dnů 6,2 % přístupů k webových stránkám a aplikacím federální vlády Spojených států z Linuxu.
Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
to pochybujem, bola by to velka hlupost keby zrusili patenty, ved predsa z niecoho ty pravnici a sudcovia musia zit a toto je prave pre nich diamantova bana.
tu by som sa skôr bál, že sa všetci veľkí hráči dohodnú, že sa nebudú navzájom žalovať, ale budú žalovať kohokoľvek iného, a máme oligopol ako vyšitý. a ostatní tvorcovia softu by tak akurát mohli platiť za "ochranu"/nechať sa kúpiť.To je nějaký vtip? Vždyť přesně takto to už dávno probíhá. Firmy vstupují do poolu a navzájem si své patenty cross-licencují (uzavírají smlouvu o neútočení na sebe navzájem a zároveň zpřístupňují své patenty celému poolu), ostatní co v poolu nejsou mají smůlu a buď můžou platit do poolu za patentové licence (třeba určitý obnos za jedno vyrobené zařízení, za jedno zpřístupnění klientovi,…) a nebo se vystavit riziku právního napadení (, které se blíží téměř k jistotě). Ba co víc. V MPEG-LA už to mají dokonce vymakané tak, že mají svoje právní oddělení a všechnu tu byrokracii řeší pomalu za klienty. Celá jejich reklama zní ve stylu:
Máte přebytečný patent? Vstupte do poolu a zhodnoťte své investice. My už to z těch hajzlů nějak vytřískáme. Vy se mezitím můžete věnovat v klidu důležitějším věcem – vašemu biznisu.A nehorší na tom je, že už se to pomalu přestává týkat jen softwarových patentů.
Kéž by se tak všichni SW-patentoví magnáti a trollové nechali strhnout v nějaké vlně davové psychózy ke společnému SYN flooding DoS útoku na americkou justici. By mě zajímalo, jaké systémové protiopatření by legislativci uzákonili, případně alespoň k jakým precedentům by to v krátké době vedlo - a jaký vliv by to zpětně mělo na praktickou aplikovatelnost a finanční bonitu SW patentů.No, nevím. V US mají pro patentové spory vyhrazeno dokonce jedno oddělení (ale teď nevím jestli u nejvyššího soudu) a tam mají furt co dělat. Prej tam dokonce jednu dobu seděl soudce co patentové spory doslova miloval a chtěl mít snad patent na všechno. A patentový právník je jeden z nejvýnosnějších jobů (hodně peněz, málo znalostí, spousty keců).
Nakonec se spíš bojím, že se časem ti silnější dohodnou na něčem ve smyslu "ochranný svaz softwarově-patentový"O čem je řeč? Vždyť MPEG-LA a podobné patenové pooly ani nic jiného nejsou.
a platit desátekTo se děje už dnes a patentové licence si platíme dokonce několikanásobně (teda pokud zrovna není korporace členem patent poolu). Jednou v ceně grafické karty, podruhé v ceně (neoddělitelných) Windows, potřetí v ceně přehrávače DVD,…
Tiskni
Sdílej: