OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Aha, a co ti tam tak velmi chyba?
Proc je pro tebe reiser tak dulezity? Reiser3 neni zadny zazrak a reiser4, hmm, ani s tim Linuxem si moc nerozumi (ve vanilla) a moc vyvijeny a podporovany neni.
V PC-BSD se používá KDE4 jako GUI, pokud já vím. To GNU se na začátku všech těch systémů opravdu nepíše jen tak (či kvůli nějakému poblázněnému hippiesáckému dědkovi), ale opravdu má svůj význam.
ale opravdu má svůj význam.
Jako je např. předejítí této situaci.
mě taky - na HW, kde linux běží o 110 mi PC-BSD i FREE-BSD tuhlo jak o život, 1/3 věcí nešla (tvkarta, tiskárna)zkoušel jsem verzi cca 1/2 roku zpátky - nevím jaká je situace teď, ale nemám moc chuť to zkoušet
protože souborový systém podporoval podadresáře.
Tak to je skutečná inovace Tyhle časy bohužel nepamatuji.
To je tím, že Linux již začínají používat BFU, které takové věci nezajímají a nejpodstatnější pro ně je, zda ve wine jedou či nejedou Bulánci. Názorné příklady těchto KDEbulánků najdeš v každé zprávičce o wine.
Po upgrade na 7.1 nejde zvuk. Bleeee. To už holt mám s mojím integrovaným 82801H takú večnú smolu. Aj v Mandrive to bolo tak. Kuká z toho patchovanie jadra.
A KDE sa vo verzii 4.2.2 zmenilo na korytnačku skríženú so slimákom. To už holt mám s mojou GeForce 7300 takú večnú smolu.
(A Dolphin nejde spustiť ako root... a... aaale, nebudem pokračovať)
Včera som mal veselý večer s hľadaním a nenachádzaním riešení. Toto píšem z Mandrivy s KDE 3.5.10
Neco mas rozbite. KDE 4.2.2 s Geforce 6600 bez problemov.
Tiskni
Sdílej: