Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
ustavicne prekopavania linuxovych DEPrvní verze KDE4 byla vydána před 6 roky, první verze Gnome 3 před 3 roky.
minimálně od dob verze 3KDE jsem opouštěl během používání verze 3 právě proto, že se snažili příliš radikálně měnit zavedené ovládání aplikací. A to jsem všeho všudy pravidelně používal tak tři aplikace, u kterých mi na tom ovládání záleželo.
Jak to s tím souvisí? Vždyť jádro, distribuce a desktopové prostředí jsou tři nezávislé věci, které lze celkem libovolně kombinovat – viz třeba různé odrůdy Debianu, které nemají jen linuxové jádro, ale i BSD nebo Hurd jádro + si na tom můžeš pustit různá DE.
Používám hlavně KDE a jsem s ním poměrně spokojený. Líbí se mi i Enlightment nebo Window Maker – ale těmto prostředím bohužel hodně škodí odfláknuté výchozí nastavení v distribucích – pro běžného uživatele, který by to chtěl začít hned používat, je to dost utrpení – a přitom by stačilo celkem málo, poladit pár konfiguráků a otestovat. Možná by to bylo přínosnější, než psát úplně nové DE (ale samozřejmě nic proti, kdo si hraje, nezlobí
S trochou trpezlivosti (lebo bugy) sa da behat KDE dokonca na Windowse.Jak to s tím souvisí? Vždyť jádro, distribuce a desktopové prostředí jsou tři nezávislé věci, které lze celkem libovolně kombinovat – viz třeba různé odrůdy Debianu, které nemají jen linuxové jádro, ale i BSD nebo Hurd jádro + si na tom můžeš pustit různá DE.
Ale tohle by se dalo napsat o vic projektech. Neznalost existujicich alternativ a NiH syndrom. Takhle by ani nemusel vzniknout systemd, napriklad.
Takhle by ani nemusel vzniknout systemd, napriklad.Nebo by pod značkou systemd vznikla sada samostatných kvalitních platformně nezávislých projektů ;).
Tiskni
Sdílej: