Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
if !podmínka příkaz;
můžu napsat příkaz unless podmínka;
což je někdy o hodně přehlednější a vlastně to lépe odpovídá lidskému stylu myšlení.
znas oba jazyky nebo jenom python a predpokladas ze je lepsi? protoze ja znam oba a myslim si ze napr na zpracovani textu (ale nejenom to) perl nema konkurenci...Řekl bych, že je potřeba znát všechny tři, ne? Třeba jenom fakt, že v Perlu 6 člověk konečně může pojmenovat parametry funkce, z něj pro mě osobně dělají úplně jiný jazyk. Který je pouze shodou okolností podobný Perlu 5. Pokud bych to měl shrnout, tak Perl5 má oproti zbytku tři hlavní výhody - byl první, CPAN (souvisí s bodem 1) a regulární výrazy. Výhoda Pythonu je v tom, že je to v podstatě spustitelný pseudokód a poměrně jednoduchý jazyk. Pro Perl6 momentálně nemám žádné přirovnání, protože zahrnuje snad každou myslitelnou i nemyslitelnou vlastnost, kterou by programovací jazyk měl obsahovat, tudíž moje mentální kapacita nejspíše není dost vysoká pro zvládnutí takového jazyka.
Pro Perl6 momentálně nemám žádné přirovnání, protože zahrnuje snad každou myslitelnou i nemyslitelnou vlastnost, kterou by programovací jazyk měl obsahovat,a ještě pár dalších
Btw. urban-legend, že perl je "write-only" jazyk, se koukám traduje do dnešních dnů. Stejně jsou to spolu s Pythonem a Ruby jen profláknutý imperativní dynamicý jazyky, tj. na jedno brdo
tw. urban-legend, že perl je "write-only" jazyk, se koukám traduje do dnešních dnů.Jn. Perl scripty nejsou jen +w, ale i +x :)
Tiskni
Sdílej: