Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
A to keby si poznal koľko MS Windows hráčov hraje hry pod administrátoromAle to je úplně něco jiného, za své chování je každý zodpovědný sám. Ale (polo)oficiálně něco doporučit je věc jiná a dotyčný to také z toho důvodu vzal zpět.
Viníkem je volání, nejenom dle SELinuxu, nebezpečné funkce execheap()Tohle by chtělo přeformulovat - žádná funkce execheap() neexistuje.
execheap
je, pak vězte, že to umožní, aby stránky haldě pro malloc() byly přístupné i pro spouštění. Nepřidávám odkaz na dokumentaci, protože jsem ji nenašel (není snadno nalezitelná, ne že by to nešlo najít). Tedy mi to připadne jako chyba v Portalu 2. BTW: Pěkná ukázka toho, jak někteří dovedou jednoduchou věc zakódovat do identifikátoru tak, že z něj nejde poznat, co znamená (ani aspoň čeho se týká).
Váš přístup nechápu. Takže vzhledem k tomu, že se bezpečnostních problémů nikdy nezbavíme, máme se na všechno vykašlat?To ne, ale měli bychom rozlišovat, co je opravdové bezpečnostní opatření a co jenom berlička. A u těch berliček pečlivě vážit, co přinesou a jaká je jejich cena. NX bit je příjemné zúplnění systému práv k paměti (které mimochodem na jiných architekturách bylo samozřejmostí už před víc jak 30 lety), ale dává dobrý smysl, pokud si programy mohou samy říkat, které části jejich adresního prostoru jsou spusitelné, a které nikoliv. (Stejně jako program může kernelu říci, že nějaká část paměti nemá být zapisovatelná, atd.) Pak mohou být běžné programy automaticky chráněny a speciální programy, které potřebují generovat za běhu kód, si mohou snadno říci, že vygenerovaný kód má být spustitelný. To není ostatně pod Linuxem žádná novinka, například na Sparcu to takhle chodí už mnoho let. Problém nastane, pokud někdo začne programům do toho, co je spustitelné, kecat a myslí si, že ví lépe než autor programu, kde leží instrukce a kde data. To je zdá se tento případ. Takže vinu na tom nese především autor defaultní SELinuxové politiky, nikoliv autor aplikace. (Ale ano, o čemkoliv, co souvisí se segmenty, si opravdu myslím, že je to dementní. Jeden z těch horších omylů historie, jejichž následky potkáváme ještě dnes...) [Stranou raději nechávám otázku, zda je ve 21. století rozumné tolik bezpečnostně citlivého kódu psát v tak low-level jazycích, jako je C nebo C++, kde je proklatě snadné udělat spoustu bezpečnostních chyb.]
Stejne jako treba prepadavani benzinek.A lízání zmrzliny.
Tiskni
Sdílej: