Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
A to keby si poznal koľko MS Windows hráčov hraje hry pod administrátoromAle to je úplně něco jiného, za své chování je každý zodpovědný sám. Ale (polo)oficiálně něco doporučit je věc jiná a dotyčný to také z toho důvodu vzal zpět.
Viníkem je volání, nejenom dle SELinuxu, nebezpečné funkce execheap()Tohle by chtělo přeformulovat - žádná funkce execheap() neexistuje.
execheap
je, pak vězte, že to umožní, aby stránky haldě pro malloc() byly přístupné i pro spouštění. Nepřidávám odkaz na dokumentaci, protože jsem ji nenašel (není snadno nalezitelná, ne že by to nešlo najít). Tedy mi to připadne jako chyba v Portalu 2. BTW: Pěkná ukázka toho, jak někteří dovedou jednoduchou věc zakódovat do identifikátoru tak, že z něj nejde poznat, co znamená (ani aspoň čeho se týká).
Váš přístup nechápu. Takže vzhledem k tomu, že se bezpečnostních problémů nikdy nezbavíme, máme se na všechno vykašlat?To ne, ale měli bychom rozlišovat, co je opravdové bezpečnostní opatření a co jenom berlička. A u těch berliček pečlivě vážit, co přinesou a jaká je jejich cena. NX bit je příjemné zúplnění systému práv k paměti (které mimochodem na jiných architekturách bylo samozřejmostí už před víc jak 30 lety), ale dává dobrý smysl, pokud si programy mohou samy říkat, které části jejich adresního prostoru jsou spusitelné, a které nikoliv. (Stejně jako program může kernelu říci, že nějaká část paměti nemá být zapisovatelná, atd.) Pak mohou být běžné programy automaticky chráněny a speciální programy, které potřebují generovat za běhu kód, si mohou snadno říci, že vygenerovaný kód má být spustitelný. To není ostatně pod Linuxem žádná novinka, například na Sparcu to takhle chodí už mnoho let. Problém nastane, pokud někdo začne programům do toho, co je spustitelné, kecat a myslí si, že ví lépe než autor programu, kde leží instrukce a kde data. To je zdá se tento případ. Takže vinu na tom nese především autor defaultní SELinuxové politiky, nikoliv autor aplikace. (Ale ano, o čemkoliv, co souvisí se segmenty, si opravdu myslím, že je to dementní. Jeden z těch horších omylů historie, jejichž následky potkáváme ještě dnes...) [Stranou raději nechávám otázku, zda je ve 21. století rozumné tolik bezpečnostně citlivého kódu psát v tak low-level jazycích, jako je C nebo C++, kde je proklatě snadné udělat spoustu bezpečnostních chyb.]
Stejne jako treba prepadavani benzinek.A lízání zmrzliny.
Tiskni
Sdílej: