Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
útočník mohl s právy tohoto uživatele na počítači změnit čas (v některých distribucích standardně povoleno)V kterých distribucích má ne-root defaultně povoleno měnit čas ?
(v některých distribucích standardně povoleno úplně vše).Asi ubuntu
sudo
", (pak stejně měl práva roota a mohl si změnit nejen čas, ale i jakýkoliv jiný přikaz)
/etc/sudoers
- vim ze v Ubuntu je to takhle defaultne..
Získal-li útočník přístup k počítači, na kterém byl přihlášený uživatel, který předtím úspěšně použil příkaz sudo a útočník mohl s právy tohoto uživatele na počítači změnit čas (v některých distribucích standardně povoleno), stačilo mu nastavit čas na 1. ledna 1970 01:00.00,tohle chápu tak, že se útočník vlomil na uživatele, který použil předtím příkaz
sudo
, takže v sudoers je a navíc je na něm v čase, kdy už legální majitel sudo
použil, takže útočníkovi další sudo
příkaz projde bez dotazu na heslo. sudo
příkaz tedy může použít i v situaci, kdy se do shellu vlomil bez znalosti hesla, a další sudo
příkazy fungují i bez měnění času.
Takze kdyz chce pouzivat Linux bezny uzivatel, ktery presel z Windows, tak si sam nemuze zmenit ani cas, nastavit tiskarnu?Záleží na tom, jestli má administrátorské oprávnění.
Takze je to system jen pro odborniky?Non sequitur.
Na co bude sekretarce dobre znat sudoNa co bude sekretářce hrát si na ajťáka, švindlovat s časem a přidávat tiskárny?
kazdy kdo chce ve firme usetril a nasadil tam linux, tak aby mel po ruce jeste jednoho odbornikaTo zní jako ve firmách s Windows dělaly sekretářky zároveň ajťáky.
Bezny uzivatel neni odbornik a ani jim nechce byt!Hranici mezi odborníkem a uživatelem má většina linuxových distribucí zvládnutou velmi dobře.
Některá grafická prostředí jsou tak uživatelsky "přátelská", že to prostě povolí.Která? Momentálně o žádném nevím a rád bych si to vyzkoušel, popřípadě nahlásil jako bezpečnostní chybu.
proč mám psát heslo roota, když si chci jenom nastavit správný časŘešení: NTP, v linuxových distribucích běžně funguje.
proč mám psát heslo roota, když si chci jenom přidat tiskárnu.Řešení: Nepřidávat tiskárny. Pravda, vyžaduje to trochu práce na straně tiskového systému, nevidím důvod, proč by měl člověk po fyzickém připojení tiskárny (ať už USB nebo Ethernet) ještě oznamovat počítači, že ji přidal (s výjimkou snad uvolnění firewallu pro Multicast DNS). Pro přidání flashky taky nejdu do seznamu přidaných flashek a neklikám na plus.
Otázka jaké činnosti, které považujeme za "běžné", by se daly provádět bez rootovských práv je celkem důležitá a netriviální.Možná i proto se této otázky můj komentář nedotýká.
Pokud si vzpomenete tak asi před půl rokem až rokem tady proběhla zprávička (a diskuse), jak Linus prskal, že v openSUSE jeho dcery je potřeba root oprávnění a root heslo, když se dcera potřebovala ve škole připojit k nějaké školní tiskárně.Pokud si přečteš pečlivěji komentář, na který reaguješ, pravděpodobně zjistíš, že s Linusem v tomto naprosto souhlasím.
Já můj komentář nepsal jako polemiku hájící jiný názor. Pouze jako poznámku, že tady je dost věcí nedořešených.To jsem psal už já :).
Podobně NTP je jistě fajn, ale asi by bylo také zajímavé mít dynamické nastavování NTP serverů/peerů, protože i když mám NTP nastavenéTo je velmi jednoduché a mám za to, že to některé distribuce používají/používaly.
V kterých distribucích má ne-root defaultně povoleno měnit čas ?No, v Debian to určitš nebude
Tiskni
Sdílej: