Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Problém je v tom, že veľkosť, ktorú užívateľ zadá nebola limitovaná čo mohlo viesť k DOS útokom. Použitie hesla o veľkosti rádovo MB samozrejme nemá praktický význam.
A není problém spíš v tom, „proč mít“, ale „někdo pošle“ a poku to ne-před-ošetřím na straně serveru, tak počítám hash z MB hesla a až pak zjistím, že nesedí.
A ruku na srdce, kdo kontroluje délku zaslaného hesla před tím, než počítá hash…
# truncate only very long passwords if len(password) > 65535: truncate() N = 1 + len(password) // 256 number_of_PBKDF2_rounds //= N
truncate()
za return false;
- je zbytečné se tím vůbec zabývat a něco počítat(, samozřejmě při zakládání hesla ošetřit maximální povolenou délku.).rozumná délka
ten problém řeší.
return false
by asi bylo lepsi nez to tise zkratit.
S tou delkou 4096 bych byl opatrnej. Urcite by se potom nasli paranoici co maji v password manazeru nastavenou defaultni delku 5000 a pro tuhle stranku by to museli zbytecne menit... Problém je spíš ve špatně zvoleném hashovacím algoritmu.s/špatně/dobře/ Jak bylo uvedeno výše, pomalé hashovací schéma je z hlediska bezpečnosti výhodou.
Shledavam ho vecne spravnym a nepripada mi nijak zavrzenihodny.Titulek zjevně nabádá ke špatné interpretaci, tudíž to s tou věcnou správností je dosti nahnuté.
Clovek spravne zbystri a uvnitr se dozvi vic.Donutit člověka zbystřit za každou cenu pletením biče z hovna je snad nejtypičtější bulvární technikou vůbec.
Je ten titulek opravdu tak hříšný, že se tu musí řešit víc než věcné aspekty?Pokud by ten titulek byl v pořádku, tak bych od začátku věděl, že se jedná o bezpečnostní chybu v Django, což se mě momentálně provozně nijak netýká a tudíž by mě to nezaujalo dost, abych zprávičku a její diskuzi vůbec otevřel. Jestliže je titulek (úmyslně?) napsaný tak, aby přilákal více čtenářů než pro které je zprávička určena a jestliže navíc první věta zprávičky, mimochodem o 22 slovech, je v kontextu faktů, ze kterých zprávička vychází zcela nesmyslná...
Nově objevená zranitelnost v populárním webovém frameworku Django poukazuje na to, že používání příliš dlouhých hesel nemusí být vždy tou nejlepší volbou.(Opravdu si nemyslím, že lze z DoS v jednom software vyvodit, že by měli lidé používat krátká hesla.) Pak se nestydím vyjádřit, že mě tím autor zprávičky obtěžuje, ať je to kdokoliv. Mám Abclinuxu rád, rád sem chodím a mám rád (aspoň trochu) kvalitní zprávičky. Tahle mezi ně zjevně nepatří. Nebráním tím věcné diskuzi, pokud toto vlákno někomu překáží, může si ho sbalit.
poukazuje na to, že používání příliš dlouhých hesel nemusí být vždy tou nejlepší volbou.
Tiskni
Sdílej: