Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
od té doby všude cpou jenom ntbOdhaduju: zastane to stejnou práci a jako bonus se to dá odnést někam jinam, když je potřeba.
Takze realne to pracoviste prave stalo 3x vic, nez kdyby tam byl desktop.To ne. Ale za stejný peníze jako ten NTB bys měl mnohem výkonnější workstation, kterou lze snadno dále rozšířit o další HW.
Chtel bych videt support, kterej ti prijede flashovat bios.Proč by měl jezdit flashovat bios? Umíš číst? K3dar píše, že on flashnul bios, aby tam dostal hw mimo whitelist. Tohle u oficiálního HW vůbec neřešíš. Viděl jsem support, který přijel na místě vyměnit základní desku v NTB.
I u serveru kde za support platis radove vic nez to +- petikilo co stoji NBD u notesu, musis driv nez se stebou vubec nekdo bude bavit sam udelat celou radu veci, kde soucasti toho je ze to cely preflashujes na posledni verze firmware, a spustis nad tim nejakou diagnostiku a teprve pak mozna nekdo prijede.Záleží u čeho. Měli jsme plně podporovný server a borci si to jezdili servisovat kompletně sami. Výměna disků, vždy nám jen poslali email. Samo si za to nechají zaplatit, ale ono to ve výsledku vychází skoro i levněji, než abys tam jezdil sám. Hlavně, když máš těch serverů víc. HW si objednají sami, nemusíš nic řešit.
Na PC nemigrujes OS?Ne, poslední instalace byla kontinuální od uvedení Windows 7 až do uvedení Windows 11. U linuxu je update Debianu ještě snadnější. HW se mění, OS zůstává. Ano, zmigrovat OS je snadné, ale nebaví mě neustálá změna HW. Tohle se u desktopu dělá velmi snadno. Externí komponenty (monitory, klávesnice, myši) zůstávají a mění se jen HW. U NTB se mění NTB.
Ako casto menis firemny notebook?Vnucují mi průměrně jeden za rok a půl. Loni jsem vystřídal dva. Kolega odmítá nové služební auto, protože se mu to všechno nechce zase stěhovat. Má jej i pro soukromé účely. Celkem jej chápu.
U nas mas narok na novy notebook po 3 rokoch ak chces(realne sa menia po 3-4 rokoch. Max 5 rokoch) a to mi nepride nenormalne raz za 3-4 roky prehodit veci novy notebook.Jak jsem psal, od roku 2008 mi jich už nabízeli 8.
U nas je notebook v podstate nutnost kvoli mobilite(aj v ramci firmy).Jasně, v první firmě jsem měl desktop v kanclu na stole a NTB v batohu. To se vůbec nijak nevylučuje.
And as long as the user controls which keys they are, then it’s a security feature.Stroje ktoré mali UEFI Secure Boot ktorý nedával vlastníkovi železa kontrolu nad kľúčami, skončili na smetišti dejín.
[...] Autá majú už dávno plánovanú dobu zastarávania 5 rokov, a pokazená riadiaca jednotka sa nedá vymeniť. [...]to je samozrejme nesmyl ze se RJ neda vymenit...
Tiskni
Sdílej: