OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
depending on the system, the compiler, and the benchmark.
BTW. Parrot má computed-gotos už pěkně dlouho. Hezky to popisuje Jonathan v prezentaci Inside Virtual Machines (od strany 20) z roku 2006. Já si s tím hrál i prakticky.
Včera vyšlo Understanding Opcode Dispatch , kde je to taky hezky popsáno.
Ja mam otazku, kedy sa asi tak moze dostat Py3 do distribucii?Viem, ze na tom zalezi kopu sys veci, ale mohli by to nejako obalikovat s tym ze je to python 3.
python
namísto současné python3
)? To asi potrvá hodně dlouho.
PHP 5 je až na nějaké výjimky zpětně kompatibilní s předchozí verzí. U Pythonu 3 se toto říci nedá.
V Debianu už je (větev experimental). Samozřejmě není problém mít nainstalován 2.x i 3.x zároveň.
Samozřejmě ne jako default, spouští se přes /usr/bin/python3. V původním dotazu ale nic o defaultní verzi nebylo. Obě větve budou pravděpodobně v distribucích koexistovat ještě velmi dlouho.
V ubuntu napriklad uz balik python3 je, ale plnemu nasadeniu brani napriklad aj fakt, ze este nie su pre python3 dalsie kniznice (pygtk napriklad). To sa potom aplikacie tazko prenasaju.
No to je zivot,... btw. co som ja pozeral, tak tie zmeny su neni zas tak strasne :/
Tiskni
Sdílej: