OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
subscription model placeni aplikaci omezi poptavku po starsich verzich.Mno nevím, nevím. Není to prvně, co jsem viděl O365 sestřelit něco kompletně třeba i na půl roku, kde za nás z pohledu vývojářů se s tím nedalo nic dělat..
Ono je trosku smutne, ze jak se svobodny software dostal na desktopu do stavu uplne v pohode pro normalni pouziti, tak uz se vlastne samotny software stal obsolete.Tak Linuxovy desktop se dostal do pouzitelneho stavu predevsim prave proto, ze plno veci se presunulo na web. Pamatuji Linuxovy desktop z konce 90.let a situace s poctem GUI aplikaci z vyjimkou kancelarskeho baliku jako Libre Office neni zase o tolik fundamentalne lepsi, jen cast tehdy chybejicich aplikaci uz neni potreba. Stabilita aplikaci je dnes lepsi.
Ja pouzivam ctyri aplikace - konsole, konversation a firefox a chrome, nic vic k zivotu uz nepotrebuji, vsechno je na webu. I to IRC se snazi nahradit webove sluzby :).Podobne. V prvni rade by mi stacil soucasny prohlizec, terminal a video player, v druhe rade veci jako Libre Office, Evince, Nautilus, pokrocilejsi editor obrazku a videa a mozna GUI Emacs, zbytek lze pokryt command line nastroji.
Takovy Chrome OS jen o par let predbehl dobu, ale nejak si bez problemu dovedu predstavit, ze bych nejake zarizeni s Chrome OS pouzival jako hlavni system. Naopak pro praci mozna jeste lepsi, nez ted Fedora.Experimentalne jsem zkousel pouzivat chvili jen Chromebook a linuxovy server s Fedorou se vzdalenym pristupem. Lepsi nez Gnome 3 ci i3 mi to neprislo, ale mohl bych s tim celkem v pohode dlouhodobe existovat, jen zavislost na dobrem spojeni je nekdy otravna.
Tiskni
Sdílej: