Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Nechci ti kazit radost, ale tenhle projekt už nějakou dobu sleduju a nepřijde mi, že to někdy bude plně použitelné jako náhrada Woken...
Nebude, React se snaží i o možnost využití originálních Windows ovladačů.
NDIS byl navržen od začátku jako multiplatformní rozhraní... To je ten důvod proč vůbec něco jako NDIS má vůbec jméno...
Bohuzel s tim musim souhlasit, ono aby to k necemu bylo, tak by do toho nekdo musel narvat obrovsky penize na zaplaceni velkyho mnozstvi programatoru, protoze soucasne tempo vyvoje moc nadeje nedava. A navic delat kopii spatne zdokumentovanyho systemu je podstatne horsi, nez delat neco na "zeleny louce" :(.
Na druhou stranu, pokud se jim daří, tak je možné využít existující ovladače a existující distribuované binárky, takže odpadá spousta dalších problémů.
Zatím nejsou kompletní/korektní mnohé klíčové komponenty, takže to s tou kompatibilitou není nic moc (a bylo by naivní si nalhávat, že tu bude brzo, a že pak bude stoprocentní).
Například mají za cíl zajistit dostatečnou kompatibilu k tomu, aby na reactosu běželo oficiální directx, což by znamenalo vele licenčních problémů asi také zvýšenou kompaibilitu. Vývoj už teď ostatně často využívá kombinování windows a reactosích knihovne (nebo vice-versa) k odhalování problémů a testování komapatibility.
ReactOS je suprovy paci sa mi.. ale smrt MS asik nie skor to zvysi zaujem o Windows platformu. Ja len dufam ze MS nebude zalovat ReactOS koli patentom ako je FAT atd. pretoze podla by tym kopal MS proti sebe.. koli tomu ze Windows nikdy free nebude a ReactOS by mohol byt takym malim open source laboratoriom pre MS..
Lol, vždyť ej to alpha! Nemají pořádný FS, protože nejsou ovladače a systém cache v memory manageru je třeba kompletně předělat (minimálně jednou). proto nemůžou zatím zprovoznit složitější FS než je FAT32. Zatím holt píšou/opravují spíše jiné komponenty. 64bitový verze je ve vývoji, zatím ještě kompletně nebootuje. Je však dál, než port na ARM. Toto vše BTW zjistíte když prolistujete jejich "newsleter".
Tiskni
Sdílej: