OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Druhý od spodu je ten ještě studený 6-tý a 7-mý od spoda při teplotě okolí 35°C neuchladils, pokud jsi je naplno zatížil. V práci to bylo jako sedět na letišti mezi vrtulníky.
To není tak úplně pravda, všechny „ode mně“ měli vždy minimálně jeden přídavný větrák v zadu (obvykle 120mm) a často i jeden ze předu. A minimálně jeden z těch CPU (PC od HP) co jsem co jsem uvedl v tabulce (jsem si to nyní ověřil) měli 80mm vzadu a velmi dobré sání ze předu a mám pocit, že ten DELL tam měl dokonce tunel ze dvěma ventilátory - ale to si nejsem jistý…
Oba ventilátory CPU i ten zadní se při drobné zátěži roztáčely do otáček, které slušný dnešní ventilátor nemá ani dosahovat. Jak to bylo v létě v neklimatizované místnosti - smůla o hlukové pohodě nemluvě.
Ne-ne tyto CPU byl běs, to bylo jediné období co jsem i několikrát dodal pár od AMD (, které byly výkonově horší a blbě ovladatelná ve více procesech, ale bylo je možné normálně uchladit). Je to asi „jiné“ TDP co se u nich píše, už jen proto, že oba mají uvedené stejně a třeba Q6600 má psané 105W a uchladil to ventilátor, který se ani neroztáčí, na rozdíl od turbíny s teplometem u Precott-ů.
PS: Bedny jsou furt ± stejné, pokud opominu ty lowest-level.
návrhu tehdejších bedenSpis nez bedny bych rekl, ze byl problem se zdroji. P4 byl tusim prvni co vyzadoval pridavne 4pin napajeni, a spousta zdroju, hlavne OEMka, byla jeste dimenzovana na 200-250W, presneji receno cinskych wattu
myslim, ze to boli Prescott, my sme mali problemy s 3GHz, po zapnuti do minuty mali okolo 55-60st, a to sme pozerali v biose. pri zatazi som to radsej nemeral :) nepomahali ani lepsie chladice, pridavne ventilatory, proste to bola jeho prevadzkova teplota.
V tej dobe sme reklamovali asi 60% tychto procakov. ked prisli nove, ten isty model, tak tam uz teploty boli v pohode.
běži na Javě, takže lze spustit prakticky kdekoli.Ten byl dobrej!!!
Oprava já mám Raspberku s 256MiB RAM a defautlt nastavení předpokládá 1GiB (tipuji dle nastavení spouštění Javy). Jsem vyšel z tohoto a mám tam Ethernet, tam jsem napsal 512MiB, ale má jen 256MiB (je to jeden z prvních modelů).
Jojo 640kb - no kdyby to bylo kompilované, z nějakého normálního jazyka, tak by i možná 32MiB stačilo.
Tiskni
Sdílej: