V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
prominte, ale kde je odkaz na puvodni zpravu? Vidim jen odkaz na kdo je RMS, kdo je Miguel a odkaz na zpravicku ohledne startu Codeplexu. Nebo to je jen vykrik?
jj miguel bol vzdy divny, uz ked bol prosit o pracu v microsofte
hm, ale porad toho nakodil a jeho praci pouziva vic lidi nez 3/4 ctenaru abclinuxu.cz dohromady
Souhlas ... kterého máš na mysli? ;)
RMS má v podstatě pravdu. Icaza de facto zmařil několik open-source projektů tím, že založil "trucpodnik", který velmi kopíroval paralelu ze světa M$. Viz Balzu versus Evolution, atd..
Nikdo nikoho nenutil pouzivat software od Miguela. Je to dusledkem normalni konkurence, ktera je v open source a free software zvlast mnohem tvrdsi nez v closed source sfere. Tudiz stoji za zamysleni, proc uzivatele preferuji Migueluv software? A kdyz ho tedy preferuji, nestoji za to bedlive poslouchat co rika, nez mu fanaticky nadavat? Miguela se snadno zbavime, kdyz zacneme produkovat vyrazne lepsi software nez on.
Zalez lamo od microsoftu.
Nenapsal Midnight Commander? Ten pouzivam denne.
Jo. Krome toho jeste Gnumeric, dale je pak zakladatelem GNOME, Ximianu, ktery vyvinul treba Evolution, zalozil projekt Mono a dalsi.
Takže MPlayer by měl zhebnout, aby nepřetahoval úsilí z VLC? (No, on už to skoro udělal...) A to ani nezmiňuju ty hory souborových manažerů, textových editorů a samozřejmě window managerů. Za kule do průvanu! A vás taky, protože tady kafráte v diskusi místo abyste hlásili bugy! :P
myslim, ze by bolo na mieste prejavovat aspon nejaku uctu k RMS. ludia ako icaza musia mat opoziciu. prazdne reci o tom ako toho "dedu" uz nik neberie vazne nikam nevedu a pripominaju obraz z rozpravok ked 'starsich' za kazdu cenu nahradia mladsi, neskuseni jedinci bez toho aby ziskali aspon nejake zivotne skusenosti. peace
btw mas zaujimavu paticku, zamyslal si sa nad nou?
to aky mas nazor na stallmana sa ti v prispevku, na ktory som reagoval pred tym naozaj nepodarilo dost dobre vyjadrit, ale to uz nie je moja vina. to co si napisal teraz tomu dava iny vyznam, rovnako aj tvoj sarkazmus :P. a paticku som si v hlave trocha poohybal aby sedela na miguela a to kam smeruje, len na upresnenie. hezky den clovicku
A kdo ses ty ze se navazis do guru RMS?? Naprogramoval GCC, Emacs, podilel se na vzniku GPL a zalozil GNU projekt, kteremu vsichni dnes nereknou jinak nez linux.
Takze trochu ucty k tomuto panovi, protoze bez Torvaldse by pravdepodobne GNU v r. 92-93 pouzivalo jiny kernel, ale nejsem si jist, jestli by bez RMS bylo OpenSource jak jej zname.
ne RMS je i nyni trida a ma ve vetsine svych trvrzeni pravdu. treba boj proti DRM je blbost?
"ano, ten byl kdysi třída, ale teď je z něj magor".To se nevylučuje. Myslím, že byl obojí vždycky. Dobře pro nás.
Nebýt Icazy, tak dneska open source unixy nemají kupu důležitého software, co dělá teď mě moc nezajímá.Nebýt RMS, tak dneska nejsou open source unixy a ani ta kupa důležitého software, kterou Icaza napsal. Co dělá teď mě moc nezajímá.
Pokud jde o tu "svobodu", tak svobodná není podle měřítka FSF žádná dnešní distribuce (až na těch několik málo obskurních distribucí, které používají tak možná u Stallmanů doma).No, nevím, co tím chceš říct. Gnewsense, v podstatě Ubuntu, za nic obskurního nepovažuju. Konec konců, Canonical měl krátce vlastní FSF-free distribuci Gobuntu, než podpořil Gnewsense. Ale nevím, proč by to mělo souviset s tím o čem se bavíme.
Svobodným ale teď dozajista myslíš tu verzi bez těch pár souborů z několika tisíc, kvůli kterým probíhaly soudní spory? To neberu, rozličná BSD byla volně dostupná ještě dlouho předtím, než se začalo žonglovat se všemi těmi nejednoznačnými pojmy.No, abych se přiznal, nevím o čem teďka píšeš. S pojmy jako softwarová svoboda a tak začal žonglovat Stallman v roce 1984. V té době, pokud vím (a kdyžtak mě oprav uvedením verze a odkazu), žádné volně dostupné (nebo svobodné či aspoň volně šiřitelné) BSD nebylo.
Hádat se o měsíce a dny v soutěži "kdo tu byl první" nebudu, nemá to smysl.Není o čem se hádat. Je to jasné.
Ohradil jsem se jen proti tomu, že by prý bez RMS údajně neexistovaly open source unixy (což je úplná blbost, samozřejmě).Proti tomu ohrazení se nic nenamítám. Sám nevím, jestli by BSD bylo uvolněno nebo ne. Něco si myslím, ale nevím to jistě a je mi to jedno. Jenom jsem se pokusil opravit jeden malý omyl.
Obě tyto iniciativy (BSD a Linux) vznikly samostatně, navzájem se nějak zvlášť neovlivňovaly (GNU nepočítám, to zaprvé vznikalo zcela jiným, poměrně uzavřeným způsobem a navíc bylo i v devadesátých letech bez kernelu). Tomu "jako důsledek vývoje GNU a posléze Linuxu" se mohu tak akorát zasmát, nezlob se.Zasmát se můžeš. Mně zas přijde směšné co píšeš ty. No nic, je to můj názor, že rozhodnutí uvolnit BSD bylo minimálně inspirováno existencí GNU projektu (a pak i Linuxu). Tvůj ne. Fajn.
Proč neustálě hovoříš o nějakém "uvolňování" BSD?Protože se snažím dopídit letopočtu, kdy k němu došlo. Nejspíš teda v 1989tým. Proprietární verze, byť šířené zdarma a s kódy jsou pořád přopřietářní. Jak píšeš, historie BSD je složitá. Jináč máš samozřejmě pravdu o té hackerské kultuře. Osobně myslím, že bez Stallmana by dost možná hackerství vymřelo. Kdo ví jak by to vůbec vypadalo s internetem bez GNU/Linuxu a Apache? Nikdo.
Není frdx jen naprogramovaný robot? Přijde mi, že pořád píše to samé
Jo, to se povazuje obvykle za praktictejsi.
Dark to nemyslel tak, ze bys mel nazor menit o 180 stupnu kazdy den ... ale spis tak, ze uz se zacinas trochu opakovat a tve prispevky jsou jeden od druheho skoro k nerozeznani.
zacinas trochu opakovat a tve prispevky jsou jeden od druheho skoro k nerozeznani.Mimochodem, není to pravda.
zalez microsofti podrzptaku. nikdo te nebere vazne.
V cem je free software fanatik lepsi nez microstofti podrzptak? :)))
Chce to brat s nadhledem.Ne nutně.
Nechcete/nemusite pouzivat produkty Microsoftu? Nedelejte to, ale neurazejte ty, co chteji nebo museji.Nechtěl a musel jsem v minulosti. Částečně musím i teď. Jde mi o to, abych nemusel v budoucnu. Microsoftu, Novellu a de Icazovi jde o opak. Nikoho jsem neurazil, protože musí nebo chce cokoli používat. Případné nedorozumnění jsem schopen vyjasnit.
Je fajn pouzivat open source, ale pokud je uzavrena varianta lepsi, shanu po ni.Takových lidí je. Jiní mezi ně nepatří.
Clovek ma pouzivat takove nastroje, kter mu pomahaji jeho praci delat efektivne. Tady neni na uctivani ikon misto...Jsou lidé co mají jiné hodnotové žebříčky.
Poznamka pro frdrx: myslim to obecne a adresuju vetsimu poctu lidi tady v diskuzi, tak to neber osobnePrima.
Chce to brat s nadhledem.
Ne nutně.
A uz sa blizime k definicii fanatika
Jo, to se povazuje obvykle za praktictejsi. x
Uz chapes?
Presne tak. jenze tohle tem lamam a microsoftim podrzptakum nevysvetlis. nebyt RMS, neni dnes NIC a ne "linux"!!!
lol, když někdo nesouhlasí v diskusi, je to zaplacený diverzant z MS! Se probuďte.
Kdo chcete nadále používat svobodný software bez omezení, dejte ruce pryč od Mona, Moonlightu a Codeplexu a samozřejmě bojkotujte Novell, jinak nás pomocí patentů vrhnou zpátky do počítačového středověkuČímž vytváříš omezení svobodného software :-p Takže jakpak bez omezení? :)
Tiskni
Sdílej: