Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
ve svete plnem robotu netreba pracovatTak a ted se zamysli. Myslis si, ze firmy vyuzivajici roboty ti budou zivit zbytecnou armadu darmozroutu? Nebudou. Kdyz neni potreba prace tech lidi, nema jejich zivot z trzniho hlediska smysl, protoze konzumovat nabidku stejne nemohou, kdyz nemaji za co.
ktera je skoro tak dulezita, jako je rodina.s tim bych i souhlasil, pokud mas na mysli tzv "tradicni rodinu" :D
Kdepak. Firmy (spolecnosti) jsou a budou potreba. Jedna se o zakladni spolecenskou jednotku, ktera je skoro tak dulezita, jako je rodina.Naprostou většinu lidské historie nic takového neexistovalo. Spoléhat, že vydrží navždy je imho naivní.
Tak a ted se zamysli. Myslis si, ze firmy vyuzivajici roboty ti budou zivit zbytecnou armadu darmozroutu? Nebudou. Kdyz neni potreba prace tech lidi, nema jejich zivot z trzniho hlediska smysl, protoze konzumovat nabidku stejne nemohou, kdyz nemaji za co.Což skončí tak, že tyhle firmy budou zdaněny až na hranici únosnosti, čímž bude dosaženo ekvilibria.
Kdyz neni potreba prace tech lidi, nema jejich zivot z trzniho hlediska smysl, protoze konzumovat nabidku stejne nemohou, kdyz nemaji za co.A ty firmy snad budou mít smysl ve světě, kde si skoro nikdo nemůže koupit jejich výrobky, protože na ně nemá? Robotizace nezvyšuje jen kvalitu, ale především kvantitu. K čemu ti je firma, která vyrobí miliardu luxusních sportovních triček za měsíc, když máš trh jen na milion kusů? Problém těhle úvah o budoucnosti je, že počítáme s ekonomickým systémem jako s nějakým jasně daným pravidlem, které se nebude měnit. Přitom peníze defakto neexistují - je to jen vyjádření lidského přání provádět mezi sebou ekonomické transakce. Tohle přání rozhodně nezmizí, i kdyby většina peněz byla alokována nadnárodními společnostmi a všichni ostatní měli hovno. Místo toho dojde k ohnutí systému, protože to je jen nástroj, ne fyzikální pravidlo.
Robot Operating System (ROS) is a collection of software frameworks for robot software development, providing operating system-like functionalit
Tiskni
Sdílej: