Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
DerStandard.at připravil rozhovor s jedním z vývojářů Novellu. Baví se především o OpenOffice.org, jeho uživatelském rozhraní, které se porovnává s GUI Firefoxu, nebo také o zapojení Sunu do vývojového procesu. Na závěr se dostane i na téma KDE/GNOME.
Tiskni
Sdílej:
Nemyslim, ze se uspech musi nutne merit rozsirenim.Proto jsem "úspěch" definoval výše.
Uspech je napriklad to, ze dany kus SW funguje jak ma a ten, kdo ho pouziva, je spokojen. A klidne to muze byt jeden clovek na svete. Nebo muze byt uspechem to, ze se mi podarilo implementovat, co jsem chtel, povedlo se mi to hezky a mam toho dobrej pocit.Ano, to je taky úspěch, ale rozhodně ne pro komerční společnost, kterou Meeks zastupuje (Novell). Obávám se, že úspěchem komerční firmy je zisk, a ten je v případě Novellu tvořen mj. šířením jejich produktů. Pekař sice může upéct dobrý a krásný rohlík, do kterého implementoval zajímavou přísadu, ale k čemu mu to je, pokud ten rohlík neprodá? Z radosti se nikdo nenají.
Ano, to je taky úspěch, ale rozhodně ne pro komerční společnost, kterou Meeks zastupuje (Novell). Obávám se, že úspěchem komerční firmy je zisk, a ten je v případě Novellu tvořen mj. šířením jejich produktů.Ano a proto jsou taky Meeksovy patche součástí OO.o, které je distribuováno spolu s Novellími produkty a Novellu může být vcelku fuk (připravuje se "jen" o bugreporty) jestli si Novellí OO.o stáhne i někdo z webu, nebo ne.