Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
It has a complicating configuration language, loadable plugins (ldap!)...Mám to chápat tak, že chce místo původní modulární architektury udělat monolit? Volitelný plugin nemáš počítat do povinné komplexity a do "attack surface". Ten plugin si neinstaluj/nepoužívej, když ho nepotřebuješ a případné chyby v něm se tě netýkají. To je jedna z výhod modularity. Naopak když někdo nechce mít uživatele v lokálním textovém souboru jako před 50+ lety a chce je mít třeba v tom centrálním LDAPu, tak dává smysl aby i konfiguraci sudo řídil přes ten LDAP a pak je dobře, že ta architektura je modulární a že si tam takový plugin můžeš připojit a že plugin pro LDAP existuje. Kvalita kódu pluginu je věc druhá - ta se dá zlepšovat nezávisle na tom. Když jsme u té kvality, tak nechápu, proč to Lennart píše v C, když to má být tedy něco tak inovativního a bezpečného. Nikdo po něm přece nechce, aby si uříznul ptáka a napumpoval se ženskými hormony a psal to v Rustu oblečený do kostýmu poníka nebo japonské školačky (dost ošklivé s fialovo-zelenými vlasy). Ale proč proboha C? Mohl to psát v D, C++, Go, Nimu nebo většinu třeba i ve Scheme nebo Javě (obojí jde přeložit do nativní binárky). Ale ne, on poplive všechno kolem, všechno je podle něj na hovno a musí se to přepsat, ale on to přepíše zase v tom Céčku! Proletěl jsem zbytek jeho "argumentů" a ukazuje to zbytečnost jeho nového počinu. Místo toho stačilo říct: odinstalujte si sudo (a případně další suid bit programy), oprávněným uživatelům přidejte jejich SSH klíče do /root/.ssh/authorized_keys a máte hotovo. Jednoduché, bezpečné a nemusí se kvůli tomu nic programovat. Natož v céčku.
sudo
slouží k něčemu jinému (resp. tohle je jen malá podmnožina). Pomocí sudo
můžeš dosáhnout toho, že uživatel A má právo pouštět pod uživatelem B příkaz P.
Ten uživatel B nemusí být root. A uživatel A nemusí být fyzická osoba. Můžeš mít dva systémové účty pro nějaké služby a chtít, aby jeden mohl s právy druhého pouštět vybraný příkaz.
Když to někdo používá jen k tomu, aby pustil libovolný příkaz nebo rovnou shell pod rootem, tak ani sudo
nepotřebuje a udělal by líp, kdyby se přihlásil rovnou na roota přes ssh
nebo na textové konsoli nebo se na něj přepnul přes su
.
A pokud jsou v programu nějaké chyby, např. v parsování konfigurace nebo vyhodnocování pravidel, tak se mají opravit a ne začít hned psát nový program.
Tiskni
Sdílej: