Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Pekne
Radeji bych byl pro jednodussi web (mysleno v ramci celeho internetu) , aby vse bylo snadnejsi a prehlednejsi. Webovi vyvojari vytvareji zbytecne neprehledne a komplikovane monstra.
Viz trivialni priklad: Shanim nejake distro vyberu si na ftp a hotovo.
Shanim treba nejaky ovladac a narazim na zbytecne komplikovanou stranku
Proc to delat kdyz staci jen si projit ftp resp http vypis adresare a najit co hledam ?
Protože je to dělaný pro lidi, ne pro geeky.
*Protože je to dělaný pro lidi, ne pro geeky.*
Tak to bych v zadnem pripade nerekl.
Vypis adresare a soubor readme.txt rekne mnohem vice.
Zkuste si jen tak z nudy stahnout nejaky soubor z webu fujitsu-siemens.
Najdete i spoustu jinych firem nez jsem uvedl co to takle maji.
Proc treba URL souboru je dlouhe na nekolik adresnich radku prohlizece ?
Proc nazvy adresaru a souboru maji nepochopitelne velky pocet nesmyslnych a nicnerikajicich znaku ?
Treba priklad: http://webdownload.ts.fujitsu.com/download/FileDownload/fileDownload.aspx?SoftwareGUID=7826C160-2CC3-459A-9F9A-755479405B90&FileFolder=Downloadfiles&FileTypeExtension=ZIP&FileNameClient=FTS_RealtekALC861DeviceDriver_51005257_1006040.ZIP&FileSize=25365740&From=T3BuYV1pQmVoYVBrPm5rc29hbiMs
Já osobně sleduji vývoj webu doplňků a tuto jeho několikátou verzi v uplynulých letech považuji za nejlepší. Grafici si na ní dost vyhráli a je účelná. Pomáhá snadno vyhledat to, co lidi chtějí, i když neví, jak se to jmenuje, najdou to pomocí kategorií nebo tematických sbírek. Žádný jiný prohlížeč tak přehledný a lokalizovaný web pro doplňky nemá, nehledě na to, že lze vyhledávat a přidávat doplňky již přímo z UI prohlížeče.
Kdyby to bylo dělané tak, jak navrhujete, nemůže být nejmenší pochyb o tom, že by to bylo ztížení použitelnosti webu pro drtivou většinu uživatelů. A já osobně považuji za moc dobře, že Firefox je úspěšný program nejen mezi geeky, ale i mezi normálními uživateli, kteří se nemusí prohrabávat v nějakých šílených ftp strukturách jak navrhujete vy, kde nejde vyhledávat, žádné popisy, kategorie ani sbírky ani nic na jedno či dvě kliknutí nadosah.
Ano, to já vím, že drtivá většina lidí doplněk nepoužívá (a asi ani nechce nebo nepotřebuje, i když kdo ví, zda z těch 5 tisíc by se jich pár zajímavých užtečných pro ně nenašlo...). To je dobrý argument pro ty lidi, kteří neustále opakují, jak Firefox nic neumí. Umí víc než nejrozšířenější prohlížeč a umí to podstatné, co zajímá velký počet lidí a co jiné alternativní prohlížeče leckdy ani nenabízí.
No, ještě to chce poladit tu humpoláckou lištu hledání. Je to odfláknutý.
Nebo nepoužívat humpolácký operační systém a bude to dokonalé. 8-)
Ne ne. Stačí použít humpolácký prohlížeč. Operační systém je v tom nevině. Ve Firefoxu to vypadá k světu.
Tak samozřejmě to byla nadsázka. Snad si tu vážně nikdo nemyslel, že nepoznám vliv použitého písma na layout. Jasně, mělo by se to líp ošetřit, ale snad žádná věc není v době vypuštění zcela dokonalá a na ten web stejně přistupují téměř všichni lidé přes Firefox nebo jiné prohlížeče založené na Gecku.
Vypada to uplne stejne humpolacky, ale na funkci to nema samozrejme vliv.
Tiskni
Sdílej: