Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
No dobře, ale tu dokumentaci by přeci museli poskytnout i vývojářům, který by platili.V idealnom svete ano; v realnom nie. Tam by to ti vyvojari museli napisat podla telefonickych/mailovych konzultacii s vyvojarmi hw a podla vysledkov svojich experimentov z "ciernou skrinkou hw".
Myslím si, že to ty firmy nevytrhne. Co si budeme říkat, kvalita takovýchto ovladačů může být všelijaká. Mohou být chybné, pomalé, nevyužívající všech funkcí...Ono se na to dá dívat i přesně obráceně. Smyslem firem je generovat co největší zisk, což znamená nejenom prodávat co nejvíc produktů za co největší peníze, ale taky co nejvíc ušetřit na jejich výrobě a vývoji. A podle toho to taky často vypadá. Proč by měla firma vyhazovat peníze za kvalitní vývojáře píšící kvalitní odladěné ovladače, když stačí to namastit tak nějak, aby to trochu fungovalo a zákazníci jim to nehodili na hlavu? A naopak, když už někdo dělá ovladač ve svém volném čase a zadarmo, tak to asi dělá primárně proto, aby mu to fungovalo a mohl to používat.
Co si budeme říkat, kvalita takovýchto ovladačů může být všelijaká.koukni se jak to vypada v praxi s kvalitou opensource a uzavrenych ovladacu ... (a opensource ovladace ber k hardwaru, ke kteremu je uvolnena kompletni dokumentace)
No longer do you have to suffer through all of the different examples in the Linux Device Driver Kit, or pick through the thousands of example drivers in the Linux kernel source tree trying to determine which one is the closest to what you need to do. ... It will be automatically kept up to date and working through all Linux kernel API changes.Že by tímto na Linux prásknul, že vyvíjet ovladače pro něj je noční můra?
vim ~/.emacs
Tiskni
Sdílej: