Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
vim ~/.emacs
Je to FUD a nic jiného.
Jen bych rád upozornil na jednu drobnost ohledně překladu: Alan McCormack není profesor. Je pouze docent.
Na slavných a proslulých (u nás spíše nechvalně) anglosaských univerzitách je profesorem každý. Dokonce i asistent si v USA může říkat „profesor“, i kdyby měl znalosti na úrovni studenta třetího ročníku některých českých univerzit. (Některé výplody takových „profesorů“, které jsem bohužel četl, tomu nasvědčují.)
TOP 5 amerických vysokých škol (včetně Harvardu) patří k tomu nejlepšímu na světě...
Věc názoru. Kromě toho to lze těžko posoudit v zemi, která má mezi vyspělými státy (G7, EU) suverénně nejhorší úroveň základního i středního školství. Je mnoho různých kritérií. Pokud jde o materiální zabezpečení a vybavení, to je s největší pravděpodobností vskutku nejlepší na světě...
...a neshazoval bych je kvůli tomu, že si na nějaké noname výšce v USA může asistent říkat profesor.
Pointa byla ale v něčem jiném: Mně nevadí, že si říkají „profesor“. Jen by bylo dobré to správně překládat:
Toto názvosloví se zdaleka netýká nějakých „noname škol“ v USA. Týká se všech vysokých škol v USA, Velké Británii, Kanadě, Austrálii a vůbec ve všech anglicky mluvících zemích. České zpravodajské servery toto zcela ingorují a každý americký asistent je u nich profesorem.
BTW: U nás si může profesor říkat každý středoškolský učitel a nikomu to žíly netrhá.
To jistě nikomu nevadí. Kromě toho lidé většinou velmi důsledně používají přívlastek „středoškolský“, mluví-li o těchto profesorech. Jenže pro vysokoškolské hodnosti nemáme přívlastky, ale zcela jiná slova. O tohle mi šlo.
To jsem si teda všiml jen výjimečně
Nemyslel jsem tím oslovení „pane středoškolský profesore“. Myslel jsem například sdělení typu „Alois Jirásek byl středoškolský profesor“. Slovo profesor se u málokdy používá samostatně. Když už, pak pouze v kontextu, který ho dostatečně přesně vysvětluje.
Zaujimali by ma tvoje kriteria na dobru skolu alebo teda tvoj nazor na dobru skolu.
Kritéria? Toto je tak složitá a vágně položená otázka, že na ni vůbec nelze odpovědět. Pro každého je dobrá jiná škola. Pro mě je to ta, kterou studuji.
Taktiez nerozumiem suvisu medzi kvalitou zakladneho a stredneho skolstva v US a kvalitou top 5 univerzit v US.
Střední školy v USA jsou natolik béčkové, že to negativně ovlivňuje studium na univerzitách. Mluvím zejména o záležitostech typu „freshman's year“ a podobně. Některé poznatky, se kterými jsem se setkal v prvním semestru, se v podobně zaměřených oborech některých amerických univerzit učí ve třetím ročínku. I tohle je ovšem věc na delší diskusi.
Pochybuju že amíci jsou chytřejší než češi ...A podle čeho to hodnotíš? Podle jejich prezidenta? Videí na youtube? Nebo podle toho, že 50% američanů jsou militantní republikáni? Já myslím, že ten poměr bude zhruba ve všech státech úměrný celkové rozvinutosti státu. A američani nejsou hloupí (tedy ne všichni, ale to se dá říct o kterémkoliv národu), naopak, hodně z nich je velmi inteligentních. Ale ti nechodí do stupidních reality show, nezakládají gangy a ani nemučí vězně v Guantánámu. Také si nelibují v tom, že se natočí na video jak padají ze střechy. Ad. hodnocení. Nobelovy ceny jsou snad hlavním měřítkem úspěchu výzkumu a vědy. A samotná úroveň školství IMO záleží hodně na materiálním zaopatření. Co si budeme nalhávat, kdyby se do výzkumu na našich vysokých školách sypalo tolik peněz co se sype do výzkumu v americe, tak by stav byl určitě jiný.
8 z 10 nejlepších světových universit je v USA
No a? Možná je tam taky 8 z 10 zbraní, 8 z 10 aut, 8 z 10 nevímčeho. Konkrétně k tomuto testu: Připomíná mi to tak trochu Get the facts right, nemůžu si pomoct. Ať ještě udělají „Score for Toilets“ a bude to kompletní.
Univerzita by měla být hodnocena jen a výhradně podle znalostí čerstvých absolventů v jejich oboru. K čemu je hodnocení podle výsledků vědců a výzkumníků? Univerzity v bohatých zemích si je mohou snadno koupit. Totéž platí pro špičkové technologie, které v jiných zemích nemusí být k dispozici.
Například zvolíme-li kritérium „pravděpodobnost, že nebudu mezi dvaatřiceti obětmi šíleného střelce“, možná získáme pro české školy pozitivní body.
V žádném případě jsem neměl v úmyslu jakkoliv hodnotit americké (a jiné zahraniční) školy. Jen jsem umozornil, že professor != profesor. To je celé.
Moje studie tento výsledek potvrzuje, jen u druhého čísla jsou nesrovnalosti. Většina dotazovaných totiž toleranci podmiňovala zveřejněním všech zdrojových kódů „operačních systémů“ Microsoft.
Tiskni
Sdílej: