Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Tento krok prý bude stát dost peněz, ale je to pořád méně, než by firma zaplatila za správu dvou různých platform (Palm OS II a "foleový" Linux). Dále uvedl, že Foleo má jistě velký potenciál a firma s ním do budoucna počítá, již ale na novém systému.Místo těhle keců a úvodního obesílání e-maily, jste radši mohli napsat něco, abych aspoň pochopil, o čem ta zprávička je. Naprosto netuším o čem je řeč. Nevím nic o "mobile companion foleo". Nejhorší zprávička za posledních několik let.
Naprosto netuším o čem je řeč. Nevím nic o "mobile companion foleo".Zprávička patrně není to správné místo, kde čtenáře seznamovat s podrobnostmi o dané problematice. Pokud ti téma zprávičky nic neříká, přeskoč ji a přečti si jinou. Ostatně, součástí zprávičky jsou i odkazy - s jejich pomocí může i člověk, který např. netuší, co je to "Foleo", zjistit, oč se jedná.
Microsoft bude společně s Novellem pracovat na projektu Moonlight, který má do Linuxu přinést podporu jeho technologie Silverlight.když o uvedených produktech nic nevíš. Není to náhodou stejný případ?
Tiskni
Sdílej: