sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
1. NetworkManager - mel jsem od dhcp pridelenou adresu chtel sem statickou a sic sem ji naklikal, ale ani h... , musel sem do prikazovky (kdybych nesel a restartoval fungovalo by to).
2. Ovladace Nvidie - sic jednoducha klikaci instalace, ale jako bonus to do xorg.conf zapsalo velmi zajimavy rozsah frekvence (pochybuji ze z autodetekce), ktery rozhodne neodpovidal memu lcd monitoru a tak samozrejme xka nenabehla (respektive nabehla ale s frekvenci nezobrazitelnou) a musel sem opet do prikazovky. Jinak sem jeste zkusil umazat ty frekvence a nechat jen DPMS a v xkach, ktere nabehli v pretpotopnim rozliseni, predvest kolegovi jak, ze je tam automaticky konfigurator xek a ze v nom to pekne v GUI doladim, no ani h....., automaticky konfigurator rozjebal ten xorg.conf tak, ze sem radsi vzal zalohu a xorg.conf napsal rucne, ale opet uzivatelsky confort :D.
3. To ze nefunguje poradne diakritika na tech konzolich mimo xka pri xkach, je znamy problem pres nekolik verzi a ac uz sem myslel mnohokrat, ze presne vim jak na nej, tak se mi ho nikdy nepodarilo uspesne pochopit, ac uz sem myslel ze jo viz. ubuntu forum a problem stale trva.
4. Chybicka nejenom v gnome-terminalu, ktera je napric distribucemi a vlastne mi prijde, ze to asi neni chyba podle ignorace reseni a jen ja nechapu proc to tak musi byt, tak ta je tam stale, popis chyby na launchpadu.
5. Pak uz jen detaily sem to jen tak prolit pribylo opet nekolik veci co se nastartuji defaultne, asi se planuje dohnat visty, ten compiz to je des to tam nastrcit default (ale tento nazor je spis mensinovy) a vic sem si za tu chvili instalace nevsim nastesti.
PS: Ale zas neni vse az tak spatne :D.Mno ta cestina v konzoli a podivne chovani Shift, Alt, Ctrl s nekterym klavesama v gnome-terminalu (i xtermu) trva jiz nekolik stabilnich vydani, takze pochybuji ze na tom FINAL neco udela.
Co se tyka Compizu, no snad ale nejsem jedinej co ho nesnasi, ale ja chci radsi, aby v Ubuntu chodil terminal tak jak ma a nepoustelo se milion picovin, ktere at si ostatni nainstaluji, kazdopadne mne uz v dnesni dobe prijde efektivnejsi instalovat basic system a k nemu doinstalovavat co potrebuji, nez odebrat pulku systemu po instalaci.
1. Cestina v konzoli, ALT+F1 prihlas se a napis neco s diakritikou, pokud to pujde az po "sudo setupcon" tak to je ten problem, reseny take na foru, ale tamni muj zaver, ze je vyreseno neni moc spravny, neb neni, trosku to nechapu a po instalaci to nechodi.
2. Ctrl+ALt+Shift no zkus treba zkratky vyuzivane v mc v gnome-terminal, treba shift+f4, shift+sipkadolu no a ty znaky co to pise to psat nema a diky tomu tyhle zkratky nejde napr. v mc pouzivat a bohuzel ja mam otevreno denne nekolik terminalu a celkem mi nefunkcnost techto zkratek hodne vadi.
Co se tyka sluzeb jo povypinat jde lecos, ale ja vyrustal na pocitacich, kde se muselo sakra setrit nejen pameti, ale i mistem na disku a proto, veci ktere neci, nepotrebuji ani na disku a proto je pro mne vyhodnejsi instalovat jen co potrebuju, nez velkou cast veci odinstalovavat po instalaci, nehlede na to ze mi to prijde cistejsi.
Tiskni
Sdílej: