Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
Přitom Ubuntu má něco podobného: například když chceš instalovat proprietární ovladač, vyskočí na tebe obdobné oknoProto ten otazník.
To je spekulativně-kontroverzní rejpnutí zcela mimo téma tohoto vlákna i diskuse pod zprávičkou o rozhovoru týkající se Codec Buddy ve Fedoře 8...Ano. To vadí?
...a nepatří to sem.A to je nějak striktně určeno?
Taky se tu nechci a nebudu moc rozepisovat o tom, jak Ubuntu vykrádá Debian, nevěnuje mu dostatečnou pozornost na svém webu, a že prakticky nijak přímo nepomáhá upstreamu (a potažmo všem ostatním distribucím a jejich uživatelům), přestože třeba vynálezy a inovace Novellu a openSUSE vesele implementuje, protože to sem vůbec nepatří.To jsem rád. A jistě nebudu sám. (Stejně by to byly nesmysly...)
Věř mi, že drtivou většinu přípěvků z poslední doby čtu před odesláním několikrát a několikrát je mezitím uprauju a krátím.
Taky se tu nechci a nebudu moc rozepisovat o tom, jak Ubuntu vykrádá Debian, nevěnuje mu dostatečnou pozornost na svém webu, a že prakticky nijak přímo nepomáhá upstreamu (a potažmo všem ostatním distribucím a jejich uživatelům), přestože třeba vynálezy a inovace Novellu a openSUSE vesele implementuje
Taky se tu nechci a nebudu moc rozepisovat o tom, jak Ubuntu vykrádá Debian, nevěnuje mu dostatečnou pozornost na svém webu, a že prakticky nijak přímo nepomáhá upstreamu (a potažmo všem ostatním distribucím a jejich uživatelům), přestože třeba vynálezy a inovace Novellu a openSUSE vesele implementuje
> To přece taky nedělám, protože to paušálně hradí výrobce produktu A pak to prece zaplatis ty, kdyz si koupis jeho produkt...Ale jo, vždyť to říkám. Logičtější by mi přišlo, kdyby to platil výrobce (distribuce) a já si od něj kupoval distribuci (ať už celou nebo ve formě nějakého dodatečného repozitáře), kde už tyto věci fungují.
problem je v tom, ze nektery SW svobodny byt nemuze (treba CSS na DVD), protoze algoritmus je znamy az po podepsani NDA a zaplaceni poplatku.Tohle zrovna není případ většiny AV kodeků. Tam jsou algoritmy všeobecně známé. CSS je potom kapitola sama pro sebe, tam jde zase o DMCA a certifikace, tudíž je to asi úplně neřešitelné.
fluendo kodeky, nejsou, dela je stejna firma, ktera zamestnava core vyvojare gstreameru.To je mi ale houby platné když potřebuju, aby mi to chodilo i v mplayeru/mencoderu, xine, avidemux, lame atd..
Ale jo, vždyť to říkám. Logičtější by mi přišlo, kdyby to platil výrobce (distribuce) a já si od něj kupoval distribuci (ať už celou nebo ve formě nějakého dodatečného repozitáře), kde už tyto věci fungují.No, to je fakt skvela myslenka. Necht distribuce zivej par patentovejch prizivniku, oni stejne nevedi co s penezma... At si tihle soudruzi vylizou prdel a pokud se to uzivatelum v USA nelibi, tak ze muzou odstehovat nebo priste volit mensi kreteny. Nazdar!
To jako v USA nelze pouzit neco co je zadarmo a musim za neco s identickou funkcnosti zaplatit?Pletete si pojmy. Platit musíte za to, že používáte nějaký patentovaný algoritmus. Nemá to nic společného s tím, jestli se nějaký kodek šíří zadarmo nebo za peníze.
2) Druhá polovina Zdeňkova příspěvku: Téma je FLOSS kodeky vs. uzavřené kodeky, a možnost patentově legálně používat FLOSS kodeky třeba i v USA. Sám odpovídáš, že platba za patent se licence kodeků netýká, čímž ale sám uhýbáš od tématuCo? Kde? Jak? Proč? Co nechápeš na té mé jednoduché větě?
Tiskni
Sdílej: