Branch Privilege Injection (CVE-2024-45332, Paper) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel. Intel jej řeší ve včerejším opravném vydání 20250512 mikrokódů pro své procesory. Neprivilegovaný uživatel si například může přečíst /etc/shadow (YouTube).
Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Konqueror je jenom obálka nad komponentou KDE pro zobrazování HTML (KHTML).coz jsem napsal.
Se vším zlem a problémy co k tomu patří.napriklad? krome zavislosti na KDE, samozrejme.
Zaměnit Firefox za Konqueror? Z bláta do louže.mno tak co treba plne pouzitelna podpora tabu bez extensionu, mensi pametova narocnost,...
Se vším zlem a problémy co k tomu patří.A jéje, ono je to asi nakažlivé :-/
protože je součástí jakéhosi desktopového prostředí, kterého musím půlku nainstalovat, aby ten prohlížeč jelopravdu? (velikosti stahovanych souboru smazany)
slon ~ # USE=kdexdeltas ACCEPT_KEYWORDS=~x86 emerge -epv konqueror | grep kde-base [ebuild N ] kde-base/kde-env-3-r3 [ebuild N ] kde-base/arts-3.4.0_beta1 +alsa +arts -artswrappersuid -debug -esd -hardened -jack +mad +oggvorbis -xinerama [ebuild N ] kde-base/kdelibs-3.4.0_beta1 +alsa +arts +cups -debug -doc -jpeg2k -kerberos -openexr +spell +ssl +tiff -xinerama [ebuild N ] kde-base/libkonq-3.4.0_beta1 +arts -debug +java +kdexdeltas -xinerama [ebuild N ] kde-base/kdebase-applnk-3.4.0_beta1 +arts -debug +java +kdexdeltas -xinerama [ebuild N ] kde-base/kcminit-3.4.0_beta1 +arts -debug +java +kdexdeltas -xinerama [ebuild N ] kde-base/kcontrol-3.4.0_beta1 +arts -debug +java +kdexdeltas +opengl +ssl -xinerama [ebuild N ] kde-base/konqueror-3.4.0_beta1 +arts -debug +java +kdexdeltas -xinerama
$ dig palisada.net ; <<>> DiG 9.2.3 <<>> palisada.net ;; global options: printcmd ;; connection timed out; no servers could be reached
Ta rétorika se původně netýkala uživatelů KDE/QT nebo GNOME/GTK. Pokud se dobře pamatuji, bylo to v threadu o GIMPu a ten člověk tvrdil, že kdo používá GIMP je masochista.
Jinak se tu spíš objevují obvykle výkřiky o tom, že je jedno nebo druhé naprosto nepoužitelné -- často na základě "vlastních zkušeností" nebo zdroje "JPP". Tedy bez použitelných důvodů -- až na čestné výjimky, mezi které zrovna nepatřím. A to se asi nezlepší..
No a největší sranda bude, až se GNOME přepíše pod Mono, resp. .NET jako takový. To už těch znepřátelených táborů bude zase o něco víc..
Jediné pozitivum je v tom, že automaticky doplňuje jména už existujících souborů, jinak je to naprostá tragédie, nepřehledné a nepraktické.
Tiskni
Sdílej: