V dokumentově orientované databázi MongoDB byla nalezena a v upstreamu již opravena kritická bezpečností chyba CVE-2025-14847 aneb MongoBleed.
Při úklidu na Utažské univerzitě se ve skladovacích prostorách náhodou podařilo nalézt magnetickou pásku s kopií Unixu V4. Páska byla zaslána do počítačového muzea, kde se z pásky úspěšně podařilo extrahovat data a Unix spustit. Je to patrně jediný známý dochovaný exemplář tohoto 52 let starého Unixu, prvního vůbec programovaného v jazyce C.
FFmpeg nechal kvůli porušení autorských práv odstranit z GitHubu jeden z repozitářů patřících čínské technologické firmě Rockchip. Důvodem bylo porušení LGPL ze strany Rockchipu. Rockchip byl FFmpegem na porušování LGPL upozorněn již téměř před dvěma roky.
K dispozici je nový CLI nástroj witr sloužící k analýze běžících procesů. Název je zkratkou slov why-is-this-running, 'proč tohle běží'. Klade si za cíl v 'jediném, lidsky čitelném, výstupu vysvětlit odkud daný spuštěný proces pochází, jak byl spuštěn a jaký řetězec systémů je zodpovědný za to, že tento proces právě teď běží'. Witr je napsán v jazyce Go.
Yazi je správce souborů běžící v terminálu. Napsán je v programovacím jazyce Rust. Podporuje asynchronní I/O operace. Vydán byl v nové verzi 25.12.29. Instalovat jej lze také ze Snapcraftu.
Od soboty do úterý probíhá v Hamburku konference 39C3 (Chaos Communication Congress) věnovaná také počítačové bezpečnosti nebo hardwaru. Program (jiná verze) slibuje řadu zajímavých přednášek. Streamy a záznamy budou k dispozici na media.ccc.de.
Byl představen nový Xserver Phoenix, kompletně od nuly vyvíjený v programovacím jazyce Zig. Projekt Phoenix si klade za cíl být moderní alternativou k X.Org serveru.
XLibre Xserver byl 21. prosince vydán ve verzi 25.1.0, 'winter solstice release'. Od založení tohoto forku X.Org serveru se jedná o vůbec první novou minor verzi (inkrementovalo se to druhé číslo v číselném kódu verze).
Wayback byl vydán ve verzi 0.3. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána verze 4.0.0 programovacího jazyka Ruby (Wikipedie). S Ruby Box a ZJIT. Ruby lze vyzkoušet na webové stránce TryRuby. U příležitosti 30. narozenin, první veřejná verze Ruby 0.95 byla oznámena 21. prosince 1995, proběhl redesign webových stránek.
P.P.S: Jo a ještě detail, není to žádný vyhraněný spolek fanoušků Debianu (co člověk to něco jiného - Windows, Suse, Mandriva, Fedora, Ubuntu, Debian...)
a proč vlastně nevyšel už v pondělí?
p.s. když už tu házím těmi daty - přeju vše nej ke dni dětí těm, kterých se to týká
Přinejhorším u data konání Release Party změníme letopočet a jede se dál...
Hurá!
Trousit komentáře o zastaralosti stable Debianu umí každý a pomalu ale jistě to přestává být vtipné. Ovšem málokdo se zeptá co pro Debian může skutečně udělat. Remcat je velice snadné...
Trousit komentáře o zastaralosti stable Debianu umí každý a pomalu ale jistě to přestává být vtipné.přestává být? - ono to někdy bylo vtipné? mě přijde spíš smutné, že to tak je a že si to někteří debianisté neumí připustit, načež trousí perly jako že unstable je stable ...
Unstable neznamena unstable SW, ale unstable repozitory. Citis ten rozdil?cítím ten rozdíl mezi výkladem tvým a oficiálním: »Verze s označením „unstable“ je ta, ve které dochází k aktivnímu vývoji Debianu. Tuto distribuci provozují v zásadě vývojáři a dobrodruzi, kteří rádi žijí na samé hranici (jak nejčerstvějšího software, tak také nejnovějších a neočekávaných problémů).« - imho totiž ve většině případů platí nejčerstvější software == unstable SW
BTW: Nevim jak se ty osobne presvedcujes o kvalitach cehokoliv, pokud to proste delsi dobu nepouzivas?pokud to má být narážka na mé zkušenosti s Debianem, tož děkuji za optání, potkal jsem se s ním v roli správce poprvé skoro před pěti lety (to ten čas letí :-/) a i v současnosti občas zasahuji na jednom stroji, kde je nainstalovaný (a nevšiml jsem si, že by se za tu dobu z hlediska distribuce něco zásadního změnilo) pokud to má být obecný dotaz, pak otázka nedává dobrý smysl, budeme-li trvat na slůvku "osobně" - a nebudeme-li, pak není špatné vyslechnout si příznivce i odpůrce a pokusit se utvořit si vlastní úsudek na základě srovnání s vlastními zkušenostmi s nějakou podobnou záležitostí ...
Stable neni zastaraly,v tuto chvíli obsahuje stable např. KDE verze 2.2.25, ve verzi, která bude stable snad během pár dní bude KDE verze 3.3.2, zatímco dnes máme ve zprávičkách oznámení o KDE 3.4.1 ... dobře, to je desktop, dejme tomu, že je to vyhraněné téma, podívejme se tedy na server: - proč je i v novém Sarge jako defaultní Apache 1.3.33, zatímco balíček s Apache 2.0.54 se jmenuje apache2? ... nic proti (ehm) dostupnosti starší verze, ale co je to za bordel v názvech, je to pořád jeden program, jak mám vědět, že aktuální verzi nenajdu v balíčku se jménem programu, ale v nějaké další branchi? - totéž MySQL - vývojáři MySQL považují již delší dobu za stabilní řadu 4.1, nedošlo tam (AFAIK!) oproti 4.0 k žádné zásadní změně v konfiguraci ani v ničem, co by znepoužitelnilo stávající databáze pouhým upgradem (narozdíl od výše uvedeného Apache) ... o tom, že aktuální je 4.1.12 a ne 4.1.11 ani nemluvě
- kde je PHP5, Tomcat 5.5, PostgreSQL 8 ...?
na stable vychazi kazdou chvili security updaty.jak to souvisí se zastaralostí? - hm, špatný dotaz, spíš jsem se měl zeptat, jestli je lepší nechat na kalhoty našít záplatu nebo pořídit si nové kalhoty, když oboje stojí stejně a výsledný bezpečnostní efekt (v okamžiku pořízení žádné známé díry) je stejný, akorát ty záplatované kalhoty jsou už poněkud z módy (takže ač ne zastaralé měřeno počtem děr, přece jen celkově zastaralé dík zastarání po stránce estetické a možná i funkční, materiály se vyvíjí)?
Stable je proste stable. Je to neco, co jina distra nemaji.budiž, komu to vyhovuje, nechť si to používá, ale ať to necpe bezhlavě ostatním (resp. "nevyvádí je z omylu") s nesmyslnými argumenty, že věci nejsou takové jaké jsou, a připustí si, že jiní mají na věc jiný názor, který může být stejně dobrý :-/
- imho totiž ve většině případů platí nejčerstvější software == unstable SWTakže ty na jednu stranu vyčítáš verzím stable a testing, že jsou zastaralé, ale na druhou stranu považuješ nové verze programů za nestabilní. Takže testing je moc starý a unstable je moc nový (o experimental ani nemluvím)? To je skutečně nedobytná argumentace - i když mírně ujetá mimo realitu.
komu to vyhovuje, nechť si to používá, ale ať to necpe bezhlavě ostatním (resp. "nevyvádí je z omylu") s nesmyslnými argumenty, že věci nejsou takové jaké jsou, a připustí si, že jiní mají na věc jiný názor, který může být stejně dobrý :-/Ehm, není ono to tak, že se různí vtipálci a přemoudřelí kritikové navážejí do Debianu a jeho příznivci jej brání? Já myslím, že celou pointou této diskuze je neochota těch kritiků připustit, že jejich vtípky a břitké postřehy uživatele Debianu moc nezajímají. Tak co takhle nechat ty hloupoučké Debianisty, ať si žijí ve svém bludu, a dát jim pokoj? Což takhle se smířit s tím, že Debian je takový jaký je ne proto, že by zaspal dobu a všechny ostatní distra mu utekly, ale proto, že jeho uživatelé a vývojáři ho takový chtějí?
Tiskni
Sdílej: