Branch Privilege Injection (CVE-2024-45332, Paper) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel. Intel jej řeší ve včerejším opravném vydání 20250512 mikrokódů pro své procesory. Neprivilegovaný uživatel si například může přečíst /etc/shadow (YouTube).
Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
nejlepsi zprava za posledni dobu.
na tohle jsem opravdu cekal.
nez se dostanu k instalaci, jak je to s tiskarnama? je v kde 4.2.4 nastroj pro spravu tiskaren? kdyz jsem zkusil testing, sprava sla jen pres web rozhrani. neni to prekazka, jen by me to zajimalo, dostal-li se k instalaci oficialniho release nekdo drive, nez ja
Inu, my, přívrženci KISS řešení konfigurujeme tiskárny v /etc/printacap :o)
Je ale pravdou, že poslední dobou je i ve Slacku pro dobrý pocit třeba při/po instalaci vyhodit CUPS a z pasture/ doinstalovat staré dobré LPRNG.
samozrejme, ze mi staci. jen jsem byl z KDE 3.5 zvykly na kcontrol/pheripherals/printers, tak me jen zajimalo, zda je neco takoveho (edy noveho) v KDE 4
rozhodne to pro me neni problem. webove rozhrani CUPSu je dostacujici
skus FreeBSD. instalacia je tiez textova ako u slacka. dost podobna... len s tym ze mas tam bohatsie nastavenia (no flame) priamo v instalacii. KISS je tam tiez na prvom mieste a mas kopu balikov bud binarnych alebo na kompilovanie cez porty. kde4 je vo freebsd tiez. ale je tam aj gnome a tiez aj WindowMaker a cez net sa da stiahnut aj e17 a etoile a kopu inych mastnych chutnych veciciek
No, když používá OpenBSD, tak mu asi FreeBSD není dost hardcore
Zkousel uz nekdo 64b verzi? By me docela zajimalo jak je to se starsimi 32b aplikacemi v ni, jestli vse funguje jako v predchozi verzi (32b)?
Dekuji za pripadnou odpoved.
Zdravim! Pouzivam uz asi mesiac slackware64-current, upgradujem cez slackpkg takze vlastne v dnesnej dobe mam slackware64-13.0. 32bit ide, len treba tahat compat balicky. Staci zajst do repozitara Slamd64, potom do podadresara slackware64-current (teraz asi bude uz aj 13.0) a stiahnut compat32 balicky. Slackware pouziva rozne adresare pre lib a lib64, takze netreba ziaden chroot. Z 32bit som skusal zatial iba gmui, a islo bez problemov.
Hmm, po prvnim testovani nemam co bych vytkl, zatim je to nove i kdyz vlastne stare, tak jak to u Slackware ma byt. Ale uvidime casem.
Tiskni
Sdílej: