Sovereign Tech Agency (Wikipedie), tj. agentura zabezpečující financování svobodného a otevřeného softwaru německou vládou, podpoří GFortran částkou 360 000 eur.
Microsoft hodlá zrušit zhruba tři procenta pracovních míst. Microsoft na konci loňského června zaměstnával kolem 228.000 lidí. Tři procenta z tohoto počtu představují téměř 7000 pracovních míst.
V říjnu loňského roku provedl Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) místní šetření u společnosti Seznam.cz. Krajský soud v Brně tento týden konstatoval, že toto šetření bylo nezákonné.
Branch Privilege Injection (CVE-2024-45332, Paper) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel. Intel jej řeší ve včerejším opravném vydání 20250512 mikrokódů pro své procesory. Neprivilegovaný uživatel si například může přečíst /etc/shadow (YouTube).
Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »Tak neviem - sedim castejsie so Slaxom za masinou so 64GB RAM alebo masinou so 486kovy CPU.
sedim castejsie so Slaxom za masinou so 4GB+ RAM alebo masinou so 486kovy CPU.protože už když má člověk 4 GB RAM, tak se omezení začne projevovat.
ramdisk
To by mě teda zajímalo jak jsem na své 486 instaloval systém.
Ale do Slaxu 6.2.0 určitě půjdu, z důvodu že ho mám na USB, a to 486 neměla.
A dodnes sa na mnohych novych strojoch da
Většinou si to ale majitel pouze myslí. Nedávno jsem potřeboval nabootovat z diskety a výsledkem bylo zjištění, že ze tří mechanik funguje jedna a z neotevřeného balíčku deseti disket dvě…
fdformat
nepomohl…
Záleží na RAMce. Apropos, PAE je obsaženo až v procesorech třídy i686, tedy Pentium Pro, K7 a pozdější. Možná ho lze deaktivovat při bootu, ale stejně bych se být autorem přesvědčil, jestli je ta informace o 486kách správná. Podle mě ne.
ahojte, rozjel nekdo ten Slax na ramdisku pres PXE ? Mi se ta distribuce celkem libi :) Jde mi otu jednoduchsi variantu bootu po siti, kdy se nemusi zdilet zadny diskovy prostor na servru. (neco treba jak to ma DSL. Dsl bohuzel ma stare jadro 2.4 a neobsahuje ovladace na moji sitovku)
mohl bys mi pls poslat konfigurak nebo nejaky navod jak si toho docilil ? :) predem diky treba i email >
noxo < zavinac> seznam <tecka > cz
Tiskni
Sdílej: