Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Prednosťou freenetu je, že nemusíš riešiť nejaký hosting. Jednoducho nahráš dáta do siete a zverejniš kľúč (key). Ideálne na zdieľanie kvanta populárnych dát (ehm... warez? :) ).
Výhodou Tor-u alebo i2p je, že v nich prakticky bez problémov môžu fungovať internet tak ako ho poznáme. Avšak musíš si buď spraviť serversám, alebo sa spoliehať na stabilný hosting niekoho iného. To je však tiež výhodou oproti freenetu, že ak ti beží server, dáta nezomierajú (nepopulárne budú skôr či neskôr na freenete vytlačené populárnymi).
Nejlepší na tom všem je, že všichni ti, kteří se snaží nad internetem převzít kontrolu, vpodstatě iniciují vývoj tohoto modelu. Ale už jim nedochází, že nad tím internet over internet kontrolu z principu nepřevezmou.A co když bude za vlastnictví/použití klienta pro tuto síť letenka na Guatánamo?
Pěkně kreténský nápad. Pokud to tak bude dělat více poskytovatelů, a já velmi doufám, že rozhodně ne (doufat můžu), tak jediným důsledkem bude, že se software bude snažit data maskovat. Tak jako dnes umí kdejaký P2P, nebo Skype a spol. tunelovat data třeba přes HTTP porty. Když se podobně hloupé prakticky rozšíří, bude to software dělat důsledněji. A pokud povolí HTTPS, jako že musí kvůli bankám, tak celá šaškárna postrádá smysl. Jen zbytečné komplikace pro zákazníka.
K každém případě od takových pitomců bych si připojení nekoupil. Chtělo by to nějakou antireklamní kampaň, aby to pocítili na množství zákazníků.
Který trotl to vlastně vymyslel? Znáte někdo jeho jméno? Prozraďte ho, ať má alespoň řádnou ostudu.
Jen zbytečné komplikace pro zákazníka.Spíš pro ně. Uživatel si akorát stáhne updaty.
Updaty čeho? Třeba SIP telefonu (např. stolní Sipury)?
P2P a Skype mne nijak nezajímají, ani jedno nepoužívám, ale jde o princip. Udělat to poskytovatel u kterého platím linku, tak okamžitě vypovídám smlouvu. Taktéž ve firmách. Prostě není možné omlouvat prodej takových zmetků nízkou cenou, stejně tak jako se nesmí prodávat zkažené potraviny (a že se o to obchodníci pokoušeli).
Zapomněl jsem SIP zmínit, ale je jedním z blokovaných protokolů - viz zprávičkou odkazovaný článek, protože tamtudy asi přeslavnému poskytovateli utíkají penízky. V jádru jde o to, že poskytovatel nemá co blokovat bez ohledu na důvod, na tom se asi shodneme.
Řešit to updatem softwaru asi v některých případech možné je, P2P klienty možná díky zájmu a úsilí uživatelů updatované budou, ale nefunguje to obecně. I ta Sipura lze updatovat, jen se asi nikdy nedočkám takového updatu, který by telefonu umožnil pracovat s jiným protokolem než SIP. Ostatně proč by to výrobce kvůli nějakému operátorovi v malé zemi dělal?
Nedovedu si představit, že by můj poskytovat připojení blokoval třeba SSH, VPN, SFTP, IMAPS a samozřejmě i SIP ... nebo měřitelně omezoval rychlost/latence přenosu podle protokolu. Opravdu bych to považoval za velmi vážnou vadu a důvod k okamžitému zrušení smlouvy.
připojení pro začátečníky). Když se totiž takový člověk připojí, tak časem se stane členem botnemu, jeho počítač začne rozesílat spam, skenovat sítě, hádat hesla k síťovým službám a dělat jiné vylomeniny. Pro uživatele i pro poskytovatele to je problém. Ten první o tom neví (pokud mu někdo nevyluxuje bankovní konto), ale ten druhý musí živit bezpečnostní tým, musí se hádat s vymahači autorských práv, že odpovědnost nese zákazník, jeho síť je pořád na spamových blacklistech a tak dále.
Věřím, že by nikdo neprotestoval kdyby ...
Kazdopadne, kdo se necha presvedcit, ze nevyhoda je vlastne vyhoda, tak je imho blbej.iPad?
iPad?Těžko říct, bez iPadu se žít dá, ale bez připojení k Internetu to zrovna lehký není
Kazdopadne, kdo se necha presvedcit, ze nevyhoda je vlastne vyhoda, tak je imho blbej.Ano, je. Ale nakupující obvykle hodnotí výhody a nevýhody a zvolí s nejlepší kompromis. Příklad: ISP Xyz:
Tiskni
Sdílej: