Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Prednosťou freenetu je, že nemusíš riešiť nejaký hosting. Jednoducho nahráš dáta do siete a zverejniš kľúč (key). Ideálne na zdieľanie kvanta populárnych dát (ehm... warez? :) ).
Výhodou Tor-u alebo i2p je, že v nich prakticky bez problémov môžu fungovať internet tak ako ho poznáme. Avšak musíš si buď spraviť serversám, alebo sa spoliehať na stabilný hosting niekoho iného. To je však tiež výhodou oproti freenetu, že ak ti beží server, dáta nezomierajú (nepopulárne budú skôr či neskôr na freenete vytlačené populárnymi).
Nejlepší na tom všem je, že všichni ti, kteří se snaží nad internetem převzít kontrolu, vpodstatě iniciují vývoj tohoto modelu. Ale už jim nedochází, že nad tím internet over internet kontrolu z principu nepřevezmou.A co když bude za vlastnictví/použití klienta pro tuto síť letenka na Guatánamo?
Pěkně kreténský nápad. Pokud to tak bude dělat více poskytovatelů, a já velmi doufám, že rozhodně ne (doufat můžu), tak jediným důsledkem bude, že se software bude snažit data maskovat. Tak jako dnes umí kdejaký P2P, nebo Skype a spol. tunelovat data třeba přes HTTP porty. Když se podobně hloupé prakticky rozšíří, bude to software dělat důsledněji. A pokud povolí HTTPS, jako že musí kvůli bankám, tak celá šaškárna postrádá smysl. Jen zbytečné komplikace pro zákazníka.
K každém případě od takových pitomců bych si připojení nekoupil. Chtělo by to nějakou antireklamní kampaň, aby to pocítili na množství zákazníků.
Který trotl to vlastně vymyslel? Znáte někdo jeho jméno? Prozraďte ho, ať má alespoň řádnou ostudu.
Jen zbytečné komplikace pro zákazníka.Spíš pro ně. Uživatel si akorát stáhne updaty.
Updaty čeho? Třeba SIP telefonu (např. stolní Sipury)?
P2P a Skype mne nijak nezajímají, ani jedno nepoužívám, ale jde o princip. Udělat to poskytovatel u kterého platím linku, tak okamžitě vypovídám smlouvu. Taktéž ve firmách. Prostě není možné omlouvat prodej takových zmetků nízkou cenou, stejně tak jako se nesmí prodávat zkažené potraviny (a že se o to obchodníci pokoušeli).
Zapomněl jsem SIP zmínit, ale je jedním z blokovaných protokolů - viz zprávičkou odkazovaný článek, protože tamtudy asi přeslavnému poskytovateli utíkají penízky. V jádru jde o to, že poskytovatel nemá co blokovat bez ohledu na důvod, na tom se asi shodneme.
Řešit to updatem softwaru asi v některých případech možné je, P2P klienty možná díky zájmu a úsilí uživatelů updatované budou, ale nefunguje to obecně. I ta Sipura lze updatovat, jen se asi nikdy nedočkám takového updatu, který by telefonu umožnil pracovat s jiným protokolem než SIP. Ostatně proč by to výrobce kvůli nějakému operátorovi v malé zemi dělal?
Nedovedu si představit, že by můj poskytovat připojení blokoval třeba SSH, VPN, SFTP, IMAPS a samozřejmě i SIP ... nebo měřitelně omezoval rychlost/latence přenosu podle protokolu. Opravdu bych to považoval za velmi vážnou vadu a důvod k okamžitému zrušení smlouvy.
připojení pro začátečníky). Když se totiž takový člověk připojí, tak časem se stane členem botnemu, jeho počítač začne rozesílat spam, skenovat sítě, hádat hesla k síťovým službám a dělat jiné vylomeniny. Pro uživatele i pro poskytovatele to je problém. Ten první o tom neví (pokud mu někdo nevyluxuje bankovní konto), ale ten druhý musí živit bezpečnostní tým, musí se hádat s vymahači autorských práv, že odpovědnost nese zákazník, jeho síť je pořád na spamových blacklistech a tak dále.
Věřím, že by nikdo neprotestoval kdyby ...
Kazdopadne, kdo se necha presvedcit, ze nevyhoda je vlastne vyhoda, tak je imho blbej.iPad?
iPad?Těžko říct, bez iPadu se žít dá, ale bez připojení k Internetu to zrovna lehký není
Kazdopadne, kdo se necha presvedcit, ze nevyhoda je vlastne vyhoda, tak je imho blbej.Ano, je. Ale nakupující obvykle hodnotí výhody a nevýhody a zvolí s nejlepší kompromis. Příklad: ISP Xyz:
Tiskni
Sdílej: