Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
majú také sýte farby aké som v triezvom svete ešte nevidelJá na těch snímcích vidím úplně normální barvy, jaké vídávám i ve skutečnosti, a to často i mnohem sytější.
To sú práveže nereálne farby ktoré sú výsledkom falošného HDR.A jak víš, že je to produktem falešného HDR? A co má HDR společného s nereálnými barvami?
V reálnom svete mimo hraníc elektronického zobrazovadla som také nič nevidel.Na to mám velmi snadnou radu. Sbal si na podzim batoh, zajeď do Tater či do Alp a vyraz kolem půl třetí ráno někam nahoru, abys při východu slunce byl už na hřebenu. Pokud podobné barvy neuvidíš, dělej to stále dokola, dokud se ti nepoštěstí, ono chytit pěkné světlo chce hodně štěstí. Než jsem si pořídil manželku a děti, tak jsem tímto způsobem trávil dovolené. Nejen, že uvidíš ty barvy, ale zjistíš, že jsou ty hory mnohonásobně krásnější než přes den.
Tiskni
Sdílej: