OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Objevují se spekulace, že se Red Hat snaží zkomplikovat práci Oraclu, který nabízí alternativní podporu v podobě předplatného pro RHEL "Unbreakable Linux". Jde o způsob obfuskace kódu tím, že zdrojový kód jádra je dodáván s již aplikovanými patchi. Jak uvádí H-Online, tento postup přijde hloupý i některým lidem z Red Hatu.
Tiskni
Sdílej:
Ovšem to, co dělá Oracle, je sice legální, ale morálně už trochu na pochybách.Naprosto souhlasím, dokonce bych šel dál a označil to jako vyloženě hnusné.
Člověk, který chce provozovat oracle, tak má několik možností :nejak ti vypadol HPUX, AIX a i ten hlavny solaris si skoro vynechal.
"ale to není věc pro normálního smrtelníka" No jiste. Oracle si totiz instaluji lide domu na htpc :D Asi jsem zazil jenom konzervativni firmy, ale produkcni oracle jsem videl vzdy na hp-uxu. I kdyz nejaka realna statistika by me zajimala.Já zase viděl jen AIX (a sem tam nějaký linux, většinou SLES).
Dost pochybuju, ten changelog je hodne obecny ...nevím, jaká jsou pravidla pro jádro, ale balíčky, co jdou přes nás, musí mít v Changelogu změny popsané, tzn. buď čísla bugů nebo stručný ale přesný slovní popis, anebo aspoň odkaz na relevantní upstream changelog v případě rebase jo, detaily typu "změněno 20 řádek v souboru A a přidána funkce F do souboru B, která se volá v souboru C a D na řádkách M a N" tam samozřejmě nejsou