OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Díky moc. Pro mne je bankovní přístup pomocí aplikace v telefonu docela podstatná část. Zjednodušuje (a zabezpečuje) to přihlašování, pomáhá to při využití bankovní identity.. a to se pak větví dál - třeba přístup do datových schránek atd., atd.
U Androidu bych měl určité obavy ohledně bezpečnosti, u Apple to, pokud vím, funguje dobře.
Tohle by ale mohlo bránit širšímu rozšíření linuxových telefonů (podobně jako nepřítomnost některých aplikací na linuxovém desktopu).
V podstatě si myslím, že v současné době, dokud nejsou aplikace bank pro mobilní linux (budou - li někdy?), je zatím jediná možnost využít androidí aplikace (předpokládám, že u Apple to bude ještě méně možné).
A pak je tu řada dalších otázek (bezpečnost, aktuálnost, napojení na Google Store (nebo jak se to u Androidu jmenuje )..
Mně osobně štvou mobilní verze webových stránek a podivné verze browserů, chtěl bych mít na tabletu totéž co na desktopu.
U přechodu na linuxový tablet mne brzdí nedostatek slušného hardware s podporou linuxu (nějaká dostupná obdoba iPadu).
Myslím si ale, že u telefonu jsou dostupné aplikace IMHO nezbytnost (viz konec Windows mobilů a rozšíření Androidu).
PS: Hodně zdaru s linuxovým mobilem!
Tiskni
Sdílej: