Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Doufám že to nebude na serverech
V případě distribucí určených pro nekvalifikované domácí uživatele je tam i efekt "klacku pod nohy".S tim bych souhlasil, nicmene pro vetsinu nekvalifikovanych domacich uzivatelu je cely retezec Secure Boot, tak jak ho implementoval MS, spise prinosem. Jinak jsem rad, ze i [open]SUSE zvitezil pragmatismus nad ideologii.
ne-pragmatickej GPLA podle vas GPL neni pragmaticka?
Áno pragmatizmom vred k svetlým zajtrajškom (rozumej otroctvu).To je presne ta ideologie o ktere mluvim.
Proste zavede rootkit, ktery nemeni jadroVerifikovane jadro muze verifikovat aplikace.
skrz local root exloit chyby v jadre,Tak jasne, tohle je ale uplne neco jineho, od toho jsou tu technologie jako SELinux.
Jako systemove reseni to hlavne moc problemum nebrani.+1 A hlavně to jde řešit mnohem jednodušeji a už strašně dlouho – stačí bootovat z CD nebo ze síťového disku (či jiného média) pouze pro čtení. BIOS může být udělaný tak, aby šel flashovat/konfigurovat např. jen při zapojení určitého jumperu na desce. A není potřeba kvůli tomu podporovat monopolní postavení nějakého výrobce nebo házet uživatelům klacky pod nohy.
A hlavně to jde řešit mnohem jednodušeji a už strašně dlouho – stačí bootovat z CD nebo ze síťového disku (či jiného média) pouze pro čtení. BIOS může být udělaný tak, aby šel flashovat/konfigurovat např. jen při zapojení určitého jumperu na desce. A není potřeba kvůli tomu podporovat monopolní postavení nějakého výrobce nebo házet uživatelům klacky pod nohy.Ale o to MS vůbec nejde. Oni za celou dobu nebyli schopni zabránit tomu, asi si lidi jako na běžícím páse vyráběli 100% "genuine" Windows Vista/7 tím, že si přidají do BIOSu SLIC 2/2.1 tabulku s licencí, která ty Wokna aktivuje. Ve Woknech se už jen instaluje xrm-ms soubor s odpovídajícím certifikátem výrobce a univerzální klíč (funguje od kteréhokoliv OEM pro danou edici). Ty bláboly o bezpečnosti jsou úplný nesmysl.
Kolik je takového škodlivého kódu(bootovacích virů, které virtualizují původní OS, protože MS-DOS, kde je použitelný boot virus snadno funkční už jaksi není zrovna běžný), aby to bylo nutné?Jde o cely bezpecnostni retezec, nikoliv pouze o boot.
Mně to tedy spíš připadá jako výplod chorého mozkuTak ty vyrobky chorych mozku nekupujte.
Co myslíte, že budu dělat na PC před instalací libovolného OS?Se svym PC si delejte co chcete.
Nejste vy nějaký agent s teplou vodou?Nejsem a narozdil od vas jsem UEFI spec alespon prolistoval a napsal uz jednoduchou efi aplikaci.
Lidé, kteří si dovedou zkompilovat vlastní jádro, a nejsou pod dozorem (tj nedělají to v nějaké laboratoři) jsou nebezpečníA tohle ma byt podle vas co?
Co je špatného na tom, že si někdo chce zkompilovat vlastní jádro Linuxu?Na to neni spatneho vubec nic a nikdy jsem nic jineho netvrdil.
Ta první věta je velmi výstižná nadsázka dobře vystihující mentalitu Dobrodějů dnešní doby.Já bych spíš řekl, že ta věta krásně vystihuje spíš mentalitu salónních anarchistů-hispterů dnešní doby, kteří pořád někde vidí nějaké ilumináty tak jako vy a na internetu proti nim brojí. Ach jak je to krásné být pronásledovaným apoštolem! (Tedy pokud se při tom člověk anchází mezi židlí a klávesnicí.) :P
ze mi ma microsoft milostive posvetit software, ktery hodlam bootovat.Problem je v tom, ze se snazite nabootovat system designovany pouze pro Windows, to je spise vec vyrobce HW nez Microsoftu.
Mjg59 ale odmitl myslenku vtlacit pres RH klice Fedory, ze by do bylo pro komunitu diskriminacni.Tomu moc nerozumim .... on by to byl spise probllem pro RH, nez Fedoru.
rozhodovat a nést zodpovědnost nechceMa to jeden hacek - abyste se mohl kvalifikovane rozhodnout, musite mit informace. Nebo cas a energii je sledovat a analyzovat. A pokud je nemate, muze byt delegace pravomoci na nekoho duveryhodneho logicke reseni.
měli možnost udělat si to po svém.Ano.
autorům toho OS se právě chystám svěřit všechna svá data, takže jim nejspíš docela věřím.A prave proto je duvod verifikovat pres Secure Boot, ze bootuji jejich software.
ale já ho tam rozhodně nechci.Tak si ho tam nedavejte.
A prave proto je duvod verifikovat pres Secure Boot, ze bootuji jejich software.V tom případě bych ovšem měl do svého firmwaru přidávat klíč patřící autorům OS, nikoliv spoléhat na nějakou třetí stranu, o jejíž důvěryhodnosti lze úspěšně pochybovat.
Existuje UEFI integrovane s TPMTakže když dám dvě rozbité věci dohromady, tak se to zázračně spraví? Já jen, že to TPM na tom bylo ještě hůř než Secure Boot.
IMHO právě situace kolem SSL a certifikátů v prohlížečích celkem názorně ukazuje, že většina uživatelů přemýšlet, rozhodovat a nést zodpovědnost nechce, a ráda tohle všechno nechá na nějaké autoritě.Nevšiml jsem si, že by někdo té většině uživatelů dal rozumně na výběr
In summary, it's pretty similar to the approach we're taking in Fedora [...] The main difference between the approaches is the use of a separate key database in shim [...] It's a wonderfully elegant solution. [...] I suspect that we'll adopt this approach in Fedora as well - it doesn't allow anything that our solution wouldn't have, but it does make some of them easier. Full marks to SUSE on this.
Fedora neumožňuje uživateli přidat si vlastní klíče a spoléhá na to, že to půjde v nastaveních UEFI.S tim mate myslim pravdu. Vas pristup s MOK klici a hash ulozenym jako EFI variable je dobry a pokud by tuhle cast Fedora prevzala, vubec bych se nezlobil.
Tiskni
Sdílej: